Home Haber 24 Saatte 3B Baskı Ev

24 Saatte 3B Baskı Ev

24 Saatte 3B Baskı Ev
image_pdfimage_print

Rusya’da bir firma, 3B yazıcı kullanarak sadece 24 saatte ev üretti.

Apis Cor adlı şirket, özel olarak tasarladığı 3B yazıcıyı kullanarak ev inşa ediyor. 10 santimetreye kadar pürüzlü arazilerde sorunsuz olarak çalışabilen yazıcı sayesinde çok büyük bir zaman tasarrufu sağlanırken, %40a kadar da maliyet tasarrufu sağlanıyor.

 

 

Apis Cor’un sitesindeki makalelerden kısa bir özet çıkarırsak:

10 yıldır mevcut olan ancak uzmanları dışında pek fazla kişi tarafından bilinmeyen bu teknolojiyi kullanan şirket, bu sayede; zaman, maliyet ve insan gücünden tasarrufa gidiyor. 10 cmden fazla pürüz olmayan bir alana kurulan 3D printer, kendi kalibrasyonunu yaparken pürüzleri de dolduruyor. Yazıcının kurulduğu alanda mobil bir su tankı veya su kaynağı ve güç kaynağı gerekiyor. Önce kalıp olarak dış sınırları çizen yazıcı,  kalıbın içi çimento ile doldurulduktan sonrasında üste doğru duvarları oluşturmaya başlar. Duvarların iç kısmında tesisat için özel boşlukları bırakan yazıcı, kapı/pencere gibi çerçeveleri de boş bırakarak baskıyı bitirir.

Ev baskısı tamamlandıktan sonra, bir vinç yardımıyla yazıcı evin ortasından çıkarılır ve daha sonra tesisat/kapı/pencere/çatı gibi detaylar insan gücü de kullanılarak halledilir.

Eğer eviniz, 3B yazıcının uzanamayacağı kadar büyükse birden fazla yazıcının koordineli çalışması da mümkün.

Apis Cor’u diğerlerinden ayıran özelliklerden bir tanesi ise, mevcut 3D Printed evlerin hepsi stüdyoda yapılıp evin arazisinde birleştirilirken Apis Cor evlerin tamamen arazide ve tek seferde basılıyor olması.

38 metrekarelik bu ev 10.134 dolara mâl oldu

 

 

Göz atmak isterseniz, İngilizce bir alternatif: 3ders.org

 

Yazar: Hasan Hüseyin Kesen

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.