2023’te 3D Baskılı Kıyafetler: En İyi Projeler Hangileri?
image_pdfimage_print

Katmanlı üretim ve moda projelerinin harika bir kombinasyon olduğunu biliyoruz. Ancak moda ve 3D baskı arasındaki bağlantı oldukça güçlü ve şaşırtıcı projeler oldukça düzenli bir şekilde ortaya çıkıyor. Katmanlı üretim gelişiyor, daha da hassaslaşıyor, aynı zamanda yeni malzemeler ve yeni uygulamalar geliştiriyor. 3D baskı moda endüstrisi için büyük avantajlar sunuyor. 3D baskılı kıyafetlerden 3D baskılı ayakkabı ve aksesuarlara kadar olasılıklar sonsuz. İlk etapta, 3D baskı daha çok sanatsal bir dokunuş için kullanılıyordu, ancak moda endüstrisi artık giyilebilir giysilerin 3D baskılı projelerini geliştiriyor.

Katmanlı üretimin bu sektör için tüm avantajlarını gözden geçireceğiz ve 3D baskılı giysilerle ilgili en son yeniliklerin ve gelişmelerin neler olduğunu göreceğiz!

Tasarım Yönü İçin 3D Baskı

Katmanlı üretim, moda tasarımları üzerinde daha kolay çalışmaya ve moda endüstrisi için giysiler, süs eşyaları ve ağlar gibi harika şeyler yaratmaya olanak tanıdığı için moda açısından ilgi çekicidir.

Bu teknoloji, geometri açısından tasarımcılara gerçekten çok fazla özgürlük veriyor. Örneğin, moda endüstrisindeki çeşitli projeler için karmaşık tasarımlar oluşturmak mümkün. Ayakkabı ve aksesuarlardan 3D baskılı elbiselere kadar, moda endüstrisi 3D baskının tüm potansiyelini benimsemeye ve ilginç nesneler geliştirmeye başladı.

3D baskı teknolojisi sayesinde geliştirilen bazı giysiler, başka bir üretim yöntemiyle yaratılamayacak kadar karmaşık ve pahalı olabilirdi.

Moda Endüstrisi İçin Yenlikler

Sürdürülebilir üretim ve çevre dostu ürünler;

Moda ve giysi üretimi hakkında düşünme şeklimizde bir evrim olduğu açık. Artık yeni hususlar dikkate alınıyor ve şimdi tasarımcıların 3D baskıyı seçme nedenleri değişiyor: 3D baskıyı sürdürülebilir ve çevre dostu amaçlar için kullanmak önemli hale geliyor.

Örneğin, tekstiller dünya genelindeki atık sorununun bir parçasıdır, bu nedenle üretim sürecinin birçok unsurunun daha çevre dostu olması için yeniden düşünülmesi gerekir. 3D baskı kullanmak atıkların azaltılmasını sağlar, yalnızca projenizi oluşturmak için gereken miktarda malzeme kullanmanız gerekir.

Ayrıca üretim süreci için bazı geri dönüştürülmüş malzemeleri kullanmanın bir yoludur. Adidas, spor ayakkabılarından biri için okyanusta bulunan geri dönüştürülmüş plastikten yapılmış 3D baskılı bir orta taban oluşturdu. Yeni malzemeler yaratmak ve plastiği daha sorumlu bir şekilde kullanmak, moda şirketleri ve hatta Adidas gibi büyük markalar için 3D baskıyı kullanmak için yeni nedenlerdir.

3D Baskı ile Rahat Kıyafetler

Giysi yaratmak için 3D baskı kullanımı gelişiyor. İlk olarak son derece karmaşık ve etkileyici parçalar yaratmak için kullanıldı. Bu sektörde 3D baskının kullanımı, görsel olarak etkileyici olağanüstü projeler yaratmak için moda dünyasının sınırlarını zorlamanın bir yoluydu.

Artık bazı tasarımcılar, geleneksel bir üretim yöntemi olarak eklemeli üretimi kullanarak normal kıyafet koleksiyonları geliştirmek için 3D baskıyı kullanmakla daha fazla ilgileniyor. 3D baskıyı sadece tasarım avantajları için değil, kişiselleştirilebilir ve rahat kıyafetler yaratmak için avantajlı bir üretim yöntemi olarak kullanıyorlar. Katmanlı üretim, tüm endüstrilerin üretim süreçlerini iyileştirmeleri için harika bir yoldur. Prototipleri üzerinde daha hızlı ve daha ucuz yöntemlerle çalışmalarına ve aynı zamanda sonunda özelleştirilebilir ürünler üretmelerine olanak tanıyor. Bu iki unsur moda sektöründe oldukça önemli.

3D baskıyı kullanırken, özelleştirme tarafında daha fazla özgürlük fark edebiliriz. Gerçekten de eklemeli üretim, kitlesel özelleştirme için mükemmel bir tekniktir. Özelleştirmenin moda endüstrisinde pahalı bir süreç olabileceğini biliyoruz. Ölçüye göre yapılan giysi ve aksesuarların üretilmesi 3D baskı sayesinde mümkün hale geliyor. 

3D baskı, tüm vücutların hareketine uyarlanmış giysiler yaratmaya da tamamen yardımcı olabilir! 3D baskı artık sadece haute couture kreasyonlar için bir üretim yöntemi değil.

En iyi 3D baskılı kıyafet projeleri hangileri?

Örümcek Elbise

Anouk Wipprecht’in Örümcek Elbisesi, insanlar yaklaştığında dış uyaranlara yanıt olarak uzayan ve geri çekilen mekanik kollara sahiptir. Giyenin kendi nefesi, robotik kolların savunma pozisyonunu işaret etmeye yardımcı olacaktır. Elbise, Seçici Lazer Sinterleme teknolojisi ile tamamen 3D olarak basılmıştır.

Normal kıyafetlerin 3D baskısı

Julia Daviy’in fikri, giysi üretme şeklimizi değiştirebileceğimize inanarak biyolojik olarak parçalanabilir moda yaratmak için 3D baskıyı kullanmak!

Koleksiyonunda 3D baskılı elbiseler ve üstler yer alıyor. Çoğu zaman, tasarımcılar tarafından yapılan 3D baskılı kıyafetlerin giyilmesi kolay değildir. Ancak Julia Daviy tarafından 3D olarak basılan kıyafetler için durum böyle değil. Daviy, 3D baskıyı çok fazla tekstil israf etmeden giysiler yaratmak ve seri üretimden kaçınmak için yeni bir yöntem olarak düşünüyor.

Çok Renkli 3D Baskı

Bu elbise, Amerikalı tasarımcı Travis Fitch tarafından 30 farklı bölümden oluşan bir parçadır. Renkli bir çoklu malzeme ile basılmıştır. Malzeme, vücudun hareketlerine yanıt verebilmek için esnektir. 3D baskı süreci, gerçekten karmaşık tasarımlara sahip nesnelere hayat vermenin ve onları geleneksel giysiler gibi giyilebilir hale getirmenin iyi bir yoludur.

Bu projede renk kullanımı oldukça benzersizdir, moda dünyasındaki 3D baskı projeleri genellikle tek renklidir ve o kadar renkli değildir. Çok renkli 3D baskı bu tür projelerde sıklıkla kullanılmadığı için bu teknik yeni olanaklar sunuyor.

3D Baskı Örgüler

Ministry of supply, daha uzun süre dayanacak giysiler yaratmanın sürdürülebilir bir yolu olan 3D baskılı örgü blazer ceket geliştirdi! 3D baskı süreci ve yaratmakta oldukları 3D tasarımlar üzerindeki çalışmalar, vücuda ve hareketlere daha uyumlu parçalar üretilmesine olanak sağlıyor.

Amaçları çevik bir tedarik zinciri geliştirmek ve daha rahat ve dayanıklı, talep üzerine ürünler yaratmak. 3D baskı teknolojisi, örme kumaşlar yaratmak için çevre dostu bir yöntem ve malzeme israfında %35’lik bir azalma olduğunu fark ediyorlar.

3D Baskı Örgüler

Ministry of supply, daha uzun süre dayanacak giysiler yaratmanın sürdürülebilir bir yolu olan 3D baskılı örgü blazer ceket geliştirdi! 3D baskı süreci ve yaratmakta oldukları 3D tasarımlar üzerindeki çalışmalar, vücuda ve hareketlere daha uyumlu parçalar üretilmesine olanak sağlıyor.

Amaçları çevik bir tedarik zinciri geliştirmek ve daha rahat ve dayanıklı, talep üzerine ürünler yaratmak. 3D baskı teknolojisi, örme kumaşlar yaratmak için çevre dostu bir yöntem ve malzeme israfında %35’lik bir azalma olduğunu fark ediyorlar.

Yeni Nesil 3D Baskılı Giysi Koleksiyonları

Danit Peleg, tamamen 3D baskıyla ürettiği bir moda koleksiyonu yaratmaya karar vermiş bir tasarımcı. Bunu yaparak 3D yazıcıların moda endüstrisinin üretim sürecini yeniden düşünmeye olanak tanıyan harika araçlar olduğunu gösteriyor. Koleksiyonun tamamen basılması 2 000 saatini aldı.

Amacı neydi?

Kendi başına giyebileceği rahat kıyafetler yaratmak. Bir kez daha tasarımcıların giyilebilir 3D baskılı kıyafetler yaratma isteğini görüyoruz.

3D baskı, olağanüstü tasarımlara hayat vermek için hala kullanışlı

Alexis Walsh, Seçici Lazer Sinterleme kullanarak 3D baskılı etkileyici bir elbise yaratan yetenekli bir tasarımcı. Elbisede elle bir araya getirilmiş 400 karo bulunuyor. Burada, elbisenin tasarımını geliştirmek için 3D baskı kullanılmıştır.

Tasarımcının 3D baskı kullanarak bu etkileyici giysiyi geliştirmesi en az altı ay sürmüştür.

3D Baskılı Rahat Elbise

Daha önce daha rahat kıyafetlerden bahsediyorduk. Tasarımcılar tarafından yapılan elbiseler rahat diyebileceğimiz türden değildir, çünkü öncelikli hedefleri bu değildir. Peki Kinematic elbiseyi biliyor musunuz?  Jessica Rosenkrantz, modelini 3D tarayarak vücuduna mükemmel bir şekilde uyan bir elbise yarattı.

Tasarımcı bu yenilikçi üretim tekniğini kullanarak moda koleksiyonu için yeni bir üretim yaklaşımı göstermek istemiştir. Dahası, 3D baskı, modelin hareketlerine doğru şekilde yanıt verdiklerinden emin olmak için bu tür elbiseler için birkaç yineleme yapmak için mükemmeldir.

3D Baskı Kostüm

Film endüstrisinin yanı sıra video oyunları için de kostümler oluşturmak üzere eklemeli üretim kullanmak artık mümkün. Sculpteo’nun Just Dance 2020 video oyunu için Ubisoft ile yaptığı işbirliğini duymuş olabilirsiniz! Buradaki amaç, iddialı bir tasarıma sahip ancak dansçının performansını engellememesi gereken hafif bir kostüm yaratmaktı.

Aşağıdaki videoda bu harika proje hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz:

https://www.youtube.com/watch?v=NyJL32QxD7I

referans: https://bitly.ws/3aFBa

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.