Home Haber Yapay 3D Organlar

Yapay 3D Organlar

Yapay 3D Organlar
image_pdfimage_print

Rochester Medical Center Üniversitesi’nden iki araştırmacı cerrah, tıp dünyasını değiştirecek bir işe imza attılar.

Ahmed Ghazi ve Jonathan Stone adlı iki doktor, pilotların tüm uçak deneyimini saatlerce yaşayabileceği bir simülasyona sahipken doktorların böyle bir şansının olmadığını düşünerek yola çıktı, 3B yazıcı ile yapay organ oluşturma yoluna.

İki yıllık çalışmaların sonucunda; MR, CT-Ultrason’dan elde edilen görüntüleri 3B ortama aktardıktan sonra 3D Printer ile baskısını alan araştırmacılar organın gerçekçi görüntüsü ve faaliyeti için 3B basılmış nesnenin içine hidrojel ve dondurulmuş katı enjekte ettiler.

 

“Yarattığımız şey; gerçek bir organ gibi görünen, hissettiren ve davranan, stajyerlere ve uzmanlara ameliyathanede yüzleşecekleri gerçek hasta tecrübesini aynen tekrarlayan bir model.”

Ahmed Ghazi’nin dediği gibi çıkış noktası simülasyon olduğu için, amaçları sadece organ yaratmak değil, ameliyat tecrübesini yaşatmaya yardımcı olacak çalışan bir insan anatomisi yaratmakmış. Ki ilk deneme olan safra kesesi ile ilgili bir ameliyatta (safra kesesinin laparoskopik olarak çıkarılması) ilk kesiden kesenin çıkarılmasına kadar her şeyi yapabilmişler.

Bakalım neredeyse gerçek organdan ayırt edilemez olduğu söylenen, kanayan bu yeni yapay anatominin, komplike bir sistem olarak gerekli yerlere ulaşması ve bir sonraki aşama olan okullara ulaşması ne kadar sürede gerçekleşecek.

 

 

Kaynak:3ders.com | ilgili içeriğe git

Yazar: Hasan Hüseyin Kesen     

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.