Wilson, Üç Boyutlu Yazıcı ile Havasız Basketbol Topu Üretti
image_pdfimage_print

NBA’in resmi basketbol topu markası Wilson, 3B yazıcılar ile dünyada ilk kez basketbol topu üreterek tarihe geçti.

Havasız 3B basketbol topu prototipi AT&T smaç yarışmasında Houston Rockets oyuncusu KJ Martin tarafından ilk kez tanıtıldı.

Havasız 3B basketbol topunun NBA tarafından profesyonel maçlarda kullanılma gibi bir amacı bulunmuyor. Wilson tarafından verilen bilgiye göre standart toplar ile boyut ve ağırlık konusunda da benzer yapıda olduğu görülüyor.

NBA’in resmi basketbol topu regülasyonlarını, ağırlık, boyut, ve zıplama dahil olmak üzere neredeyse hepsini karşıladığı gözüküyor. Topun herhangi bir şekilde şişirilmeye ihtiyacı yok çünkü siyah, şeffaf bir örgüden oluşuyor.

Topun maliyetinin yaklaşık olarak 60-70 $ olduğu tahmin ediliyor ve satış fiyatının 200-250 $ olabileceği öngörülüyor ve Resmi NBA topunun 229$ olduğu göz önüne alınınca fiyat makul gözüküyor.Kevin Murphey “Spor inovasyonlarına olan tutkumuzun fiziksel  bir sonucu ve ürünü olarak Wilson 3B Havasız Prototip Basketbol Topu’nu tanıtmaktan büyük gurur duyuyoruz. Bu, takımımızın oyuna olan yaklaşımının ve neden dünyanın bir numaralı basketbol firması olduğumuzun yalnızca bir örneği.”

Üç boyutlu baskı teknolojisi sayesinde, topun tutuşu, havada uçuşu ve zıplama özellikleri gerçek basketbol toplarına oldukça yakın gözüküyor.

Dünya genelinde ilgi çeken havasız 3B basketbol topu, 3D baskı teknolojisinin spor ekipmanları sektörüne getirdiği yenilikleri ve potansiyelleri gösteren bir örnek teşkil ediyor.

Ref: http://bitly.ws/BuZw

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.