Tre Zeta Group, Ayakkabı Tabanlarını 3D Baskı ile Üretiyor
image_pdfimage_print

Ayakkabı üreticisi Tre Zeta Group, klasik ve spor ayakkabılarının tabanlarını 3D baskı ile üretiyor. Ekip bu üretim için IDEX teknolojisi, BCN3D Epsilon W50 ve üst düzey mekanik özellikli Tough PLA avantajlarından faydalanıyor. 

Ayakkabı tercihlerimizde genellikle hem rahatlığa hem de stile önem veriyoruz. Tasarımcıların bu özelliklere hizmet edebilmeleri için birtakım güncel teknolojiler hakkında bilgi sahibi olması gerekiyor. Böylelikle hem daha önce yapılanları geliştirebiliyor hem de yaratıcı, yenilikçi ve güncel üretimde dinamik kalabiliyorlar.

1967 yılında İtalya’nın Toskana kentinde kurulan Tre Zeta Group, piyasada ilk olarak klasik ayakkabılar alanında faaliyet gösterirken, ürün yelpazesi spor ayakkabılara kadar genişledi. Ana temellerinden biri olarak sürdürülebilirliğe önem veren şirket, ayakkabı tabanlarını daha da geliştirmek için yeni bir fabrika açtı. Böylece şirketin yenilik yapma dürtüsü sadece tasarım sürecinde değil, aynı zamanda iç süreçlerindeki sorunlara çözüm bulmada da etkili bir hal aldı. 

İnovasyon her zaman ayrıcalıklarımızdan biri oldu ve bu, 3D baskı gibi yeni teknolojiler hakkında bilgi edinmemizi sağladı.

Pazarlama ve Satış Müdürü, Jacopo Tür

Tough PLA’dan sonra

Bu çözümlerden biri olarak Tre Zeta Group, normal PLA’ya göre daha iyi mekanik özellikler sağlaması ve aynı zamanda diğer süreçlerin atıklarından elde edilmesinden dolayı Tough PLA malzemesini tercih etti. Şirket, poliüretandan tabanlar oluşturdu.

Poliüretan oksitlenme eğiliminde olduğundan, taraklama olarak bilinen bir oksidasyon sürecinden geçmesi gerekiyor. Bu prosedür genellikle geleneksel makineler ve vasıflı iş gücünü gerektiriyor. BCN3D Epsilon W50 yazıcı ile söz konusu poliüretan tabanlar yeni bir üretim yoluyla oluşturulabiliyor. 3D baskılı merkezleme aparatları, elle yapılması gereken süreçleri ortadan kaldırıyor. 

Böylelikle şirket mümkün olduğunca geri dönüşüm çemberine katkı sağladı. Ulaşılan sonuçta 3D baskı daha fazla tutarlılık ve daha kısa işlem süreleri sağladı. Bunun yanı sıra kullanılan IDEX teknolojisi, baskı süresinin yarı yarıya düşürülmesini kolaylaştırdı.

Tre Zeta Group, poliüretandan ayakkabı tabanları oluşturuyor.

Kalifiye iş gücüne ihtiyaç duymadan tutarlı bir ürün ve iyi tanımlanmış işlem süreleri elde ettik.

CAD/CAM Müdürü, Gianfranco Cipriano

Tre Zeta Group örneğinde olduğu gibi üretim ve tasarım süreçlerinde birden fazla teknolojinin araştırılması ve sentezlenmesi genel işleyiş için son derece fayda sağlıyor. Sektör bazında ele aldığımızda IDEX teknolojisi, kaliteden ödün vermeden son derece hızlı parçalar oluşturarak verimli bir avantaj olarak öne çıkıyor. Bununla birlikte 3D baskı, daha sürdürülebilir bir üretimin mümkün olabileceğini gözler önüne seriyor. 

Kaynak: BCN3D

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.