Reçineli FDM Baskı (Lazerli)
image_pdfimage_print

Artık 3D yazıcılar neredeyse her yerde. Okullar, hekleme alanları, ev atölyeleri, vb. Bu makinelerin çoğu, FDM (Fused Deposition Modelling) olarak bilinen plastik filament çeşididir. Son birkaç yılda ucuz LCD yazıcılar, birçok dükkanda reçine baskısını da getirdi. LCD yazıcıları, DLP ve SLA meslektaşları gibi ultraviyole ışık kullanarak sıvı reçine sertleştirir. Bu makineler, çok yüksek detayları başarabildikleri için sık ​​sık övülür, ancak gerçekten yavaştırlar. Ve kirli – sıvı reçine her yere ve her şeye yapışır.

Tam olarak ne düşündüğümüzü bilmiyoruz, ancak ‘Proper Printing’in Jón Schone’, klasik bir yazıcıyı filament yerine reçine kullanacak şekilde dönüştürmek için çıktığında, LCD baskısını FDM baskısı kadar kirli hale getirebilir misin?

Yapabileceğinizi öğrendiniz. Aşağıdaki videoda gösterilen aşırı iyi belgelenmiş araştırması, ilk fikirden neredeyse-kinda-çalışan prototipe kadar tasarım sürecini kaydeder. Yüksek viskoziteli bir sıvıyı kontrollü bir hızda çıkarmak ve lazerle sertleştirmek kolay bir görev değildir, ancak [Jón], harika bir deneme yaptı. Kendi peristaltik pompasını tasarlama ve inşa etme, UV lazeri fiber optik kablolarla gönderme gibi birçok farklı yaklaşımı araştırdı. Belki de %100 başarılı olmadı, ancak video, projelerin istediğimiz gibi gitmek zorunda olmadığını hatırlatan harika bir hatırlatıcıdır.

Yine de iyimser, tasarımı geliştirmek için birkaç fikri olduğunu ve topluluktan herhangi bir girdiyi memnuniyetle karşıladığını söyledi. Bu son birkaç haftada gördüğümüz reçine baskısı için yeni ve ilginç bir yaklaşım değil, bu yüzden [Jón]’un FDM Reçine Yazıcısının çalışacağına (en azından bir gün) yönelik iyimserliğini paylaşıyoruz.

Referans : https://hackaday.com/2022/06/22/extruded-resin-fdm-printing-with-lasers/#more-540763

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.