Home Haber Pokémon GO Çılgınlığına Tanık Oluyoruz!

Pokémon GO Çılgınlığına Tanık Oluyoruz!

Pokémon GO Çılgınlığına Tanık Oluyoruz!
image_pdfimage_print

Niantic tarafından geliştirilen lokasyon-bazlı mobil oyun uygulaması Pokémon GO, çıkışıyla dünyanın dört bir yanında müthiş bir ilgiyle karşılandı. Bir çok ülkede henüz resmi olarak Android ve iOS platformuna çıkışını gerçekleştirmedi. Ancak bu meraklıları durduracak türden bir engel değil. Oyuncuların çoğu, APK dosya formatını kullanarak Pokémon GO’yu edinmeyi başardı. Neredeyse tamamen word-of-mouth yoluyla bu günlere gelmeyi başaran Pokémon GO anlık bir hevesten daha fazlası olmayı başarabilecek mi?

 

 

Farklı türden Pokémonlar toplayarak envanterinizi güçlendirdiğiniz ve arenalarda meydan okumalara katılarak gücünüzü kanıtladığınız bir oyun mekanizmasına sahip olan Pokémon GO, oyuncuları evden dışarı çıkmaya zorlayıp yüzlerce Pokémon GO oyuncusuyla buluşmaya, hatta egzersiz yapmaya yöneltiyor.

Oyunun yaratıcısı John Hanke için bu başarı, onun tam 20 yılına mal oldu. Tüm kariyeri boyunca Google Maps, Google Street View ve Ingress gibi projelere imza atan Hanke, son projesi  Pokémon GO ile dünya devlerini dahi alt etti. Uygulama içerisinde geçirilen zaman dikkate alındığında Pokémon GO, an itibariyle Twitter, Facebook ve Snapchat gibi milyar dolarlık şirketleri geride bıraktı.

 

“John Hanke bu kadarını hayal edebilmiş miydi?” sorusunu sormadan rahat edemiyorum.”

 

 

 Pokémon GO, ABD’de tüm zamanların en büyük mobil oyunu oldu.
surveymonkey.com

 

 

Oyuna gösterilen yoğun ilginin rakamsal kanıtı olarak, Pokémon GO’nun çıkışıyla Nintendo’nun hisseleri 12 milyar dolar yükseldi.. Henüz ilk haftasında 10  milyon kullanıcı barajını aşması da ayrıca takdir edilesi bir durum.

Unutmadan, şu günlerde sokakta birbirini gören Pokémon GO oyuncuları arasında popüler bir selamlaşma simgesi dahi oluştu: “Merhaba, siz de mi Pokémon GO oynuyorsunuz?”.

 

 

Yazar: Çağan Kuyucu

Kaynak: www.sensortower.com | ilgili içeriğe git 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.