Home Haber Pizzanızı Robotlar Yapsın

Pizzanızı Robotlar Yapsın

Pizzanızı Robotlar Yapsın
image_pdfimage_print

Nisan ayında müşterilerine ‘robot yapımı pizza’ları teslim etmeye başlayan Zume Pizza, geleneksel pizza yapım yöntemlerinin aksine robotlardan faydalanıyor. Milyarlarca dolarlık pizza sektöründe kendine pay edinmeyi başaran Silikon Vadisi merkezli şirket, rakipleri arasında teknolojik dönüşüme ayak uydurmayı başaran ilk şirketlerden biri.

“Tehlikeli, sıkıcı ve tekrar eden işleri ortadan kaldırarak insanların katma değere sahip işleri yapmalarını sağlıyoruz.” Mashable’ya yaptığı ropörtajda co-founder Alex Garden bu açıklamalarda bulundu.

Mountain View’daki mutfağında, her şeyin otomatikleştirildiği bu lezzet fabrikasında, robotlar pizza hamuruna hareket eden bir bandın üzerinde sırasıyla sos ekliyor, ve fırına gönderiyor. Tüm bunlar olurken çalışanlar ise kaliteli ve lezzetli malzemeleri pizzaya ekliyorlar.

 

 

 

Goldberg, robotların yemek hizmeti sektöründe robotların yapamayacağı çok fazla karmaşık işler olduğundan ve kısa vadede bu sorunların çözülmeyeceğinden bahsediyor. Ve ekliyor; “Restoran çalışanlarını temin etmek istiyorum ki sahip oldukları yetenekler hala geçerli olacak.”

Pizzaların robotlar tarafından yapıldığını öğrenen müşteriler, tatlarının diğer pizzalardan bir farkı olmadığını söylüyorlar. İlerleyen zamanlarda robotların işimizi elimizden alacağı korkusuna kapılıyoruz. Ancak katma değer yaratan işlere odaklanarak belki de insanlık için daha fazla değer yaratabiliriz…

 

 

Yazar: Çağan Kuyucu

Kaynak: mashable.com | ilgili içeriğe git

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.