Home Haber NASA Mars Konutları için Planını Açıkladı

NASA Mars Konutları için Planını Açıkladı

NASA Mars Konutları için Planını Açıkladı
image_pdfimage_print

Yılbaşı gündemi ile arada kaynamış olsa da NASA, 29 Aralık’ta yayınladığı metin ile Mars’ta kurulacak konutları resmen duyurdu.

Daha önce defalarca NASA’nın uzay seyahatlerinde astronotlarının rahatı ve üretkenliğini artırabilmek adına 3B yazıcılar üzerinde çalıştığından bahsetmiştik. Ekim ayında da 3B yazıcı ile basılabilecek bir koloni tasarımı yarışması düzenleyen NASA, en iyi koloniyi tasarlayana 1.1 milyon euro ödül vaat etmişti.

 

Credits: NASA/Clouds AO/SEArch

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi, bu haberi ile hem kazanan projeyi açıklamış oldu hem de gelecekte Mars’ta kurulacak koloninin taslağını aktardı.

Buna göre;

2030’larda astronotlar için Mars’a kurulması beklenen barınakların tamamen ‘buz’ alt yapısı temelinde oluşturulması konsepti ön planda. Kolay taşınabilir ve kolay boyutlandırılabilir olması gibi avantajlara sahip olan bu barınaklar, yok edilmeleri durumunda ise roketlere yakıt olabilecek şekilde tasarlanıyor. Aynı zamanda, Mars’tan çıkarılan su miktarı, buz barınakların günde yalnızca 1cm küpünün dolmasını mümkün kılıyor. Bu rakam, bir buz barınağın inşasının 400 günde tamamlanabileceği anlamına geliyor. 

Yine buzlu yapısı sayesinde Mars’ın kozmik radyasyonunu engelleyecek olan The Mars Ice Home, 3D yazıcılarla iç içe bir proje olacak. Kozmik dalga gibi yüksek enerjili ışınların insan derisinden geçerek hücrelerde hasar bırakması ve böylece kanser riskini artırdığı bilimsel bir gerçek. 

Vakıf olduğumuz bu bilgilere göre 2030’lu yıllarda NASA’nın uzaya 3B yazıcı ile donatılmış, astronotların 3D printer ile yemeklerini yapabileceği bir uzay aracı göndermesi ve eğer hedef Mars ise, yine 3B yazıcı ile yapılmış kolonilerde barınmalarını sağlaması muhtemel görünüyor. Bakalım gelecekte neler yaşanacak.

Yazarlar: Hasan Hüseyin Kesen | Çağan Kuyucu

Kaynak: nasa.gov | ilgili içeriğe git

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.