MonkeyGripp, Ergonomik 3D Motor Parçaları Üretiyor
image_pdfimage_print

MonkeyGripp, BCN3D Sigma D25’in yardımıyla motosiklet kullanan müşteriler için ergonomik 3D motor parçaları üretiyor. Üretilen parçalarda poliüretan köpükle doldurulmuş 3D baskılı kalıplar kullanılıyor. Bu aksesuarlar, virajları dönerken ve sert fren yaparken konforu, güveni ve dengeyi artırıyor. 

Monkeygripp, ekstra stabilite ve güven arayan motosiklet sürücüleri için tank genişleticiler yaratır. Merkezi Colorado, ABD’de bulunan girişim bir fikirden doğdu. Şimdi yaratıcısı Nick Kaplan, ürünlerini MotoAmerica yarışçıları Jason Hammer Madama ve Kris Lillegard’ın yanı sıra World Superbike yarışçıları Stefano Manzo ve Hannes Sommer için üretiyor. Bir Sigma D25 kullanarak, yarışçının motosiklete mümkün olduğunca bağlı olmasını sağlamak için her motosikletin özelliklerine göre kalıplar oluşturuyor. 

BCN3D Sigma D25, MonkeyGripp’e gerçekten önemli bir katkı sundu. Güvenilir ve hızlı olmasının yanı sıra IDEX ayna işlevi, uygulamamın üretkenliğini artırmak için kesinlikle mükemmel.

Nick Kaplan, MonkeyGripp’in Sahibi

Bu tank genişleticiler neler yapabiliyor?

MonkeyGripps iki ana avantaja sahip:

Numara 1: Köşeleri dönerken size en iyi tutuşu sağlar. 

Tek parça MotoGP tarzı tank uzantıları, çekiş pedleri için ekstra yüzey alanına sahip olsa da MonkeyGripps gibi çok fazla destek sağlama eğiliminde değiller. Dış bacak, motosikletinize asılırken tüm işi yapar. MonkeyGripp, takılmanın rahat ve zahmetsiz olması için ergonomik destek eklemeyi amaçlar. Dış bacak kavisli şekle bastırarak daha fazla destek sağlar ancak sürücünün daha az çaba göstermesini sağlar.  

Numara 2: Sert fren yaparken size ekstra denge sağlar. 

Yeterli kavrama olmadan sert frenleme, ileriye doğru hareketle sonuçlanır. Böylelikle kollarınıza, bileklerinize ve ellerinize baskı uygular. MonkeyGripp gövdeyi iki bacağınızla kavrayabileceğiniz kavisli çıkıntı ile bunu çözer.

Yapım süreci

Süreç, doğrudan tank üzerine kalıplanan 2 parçalı şekillendirici bir epoksi olan Free Form Air’i kullanmayla başladı. Ortaya çıkan model daha sonra yarıya kesildi. 4 parçanın hepsinin Sigma D25’te basıldığı 3D yazıcıda tarandı. IDEX teknolojisinin ayna modunun kullanılması, gerektiğinde yinelemelerin kolayca yapılabileceği hızlı ve verimli bir süreç sağladı.

Sigma’dan önce kullandığım 3D yazıcılar her zaman büyük miktarda zaman ayarını emdi. Sıcak uç ve ekstrüderde ince ayar yaptı, sinir bozucu bir kabustu. Şimdi sadece ‘yazdır’a basıyorum, çekip gidiyorum ve zamanımı işin diğer yönleri için kullanıyorum.

Nick Kaplan, MonkeyGripp’in Sahibi.
Baskıdan sonra parçalar zımparalanır ve ana model için son şeklin ne olacağını oluşturmak için tank üzerinde yeniden birleştirilir. 
Ardından, ana desen, 3D modeller için bir Epoksi boya olan Smooth- On’dan XTC-3D™ ile boyanır. Ardından, her şey zımparalanır ve logo eklenir, ardından matris kalıbı yapma sürecindeki son adım gelir.
Ürün, mükemmel uyum için söz konusu motosiklete monte edilmek üzere Smooth-On tarafından FlexFoam-iT!™ 17 kullanılarak sonlandırılmıştır, aşağıda Harley Davidson Dyna için “Yüksek Profilli” MonkeyGripp gösterilmiştir.
3D baskı, MonkeyGripp’in üretim sürecinde önemli bir adımdır. 

3D baskı artık sürecin zaman alıcı ve sinir bozucu bir parçası değil. Aslında Stratos’ta bir baskı kurmayı ve bir sonraki MonkeyGripp’i basmayı dört gözle bekliyorum.

Nick Kaplan, MonkeyGripp’in Sahibi

Sonuç olarak, 3D baskı, MonkeyGripp’in üretim sürecinde önemli bir adımdır. Özelleştirilmiş ürünler ve hızlı bir devir süresi sağlayan 3D baskı, neredeyse imkansız veya geleneksel yöntemlerle zamanında, maliyetli bir süreç olacak ürünler için bireysel parçaları özel olarak uyarlama yeteneğinin harika bir örneğidir.

Kaynak: bcn3d

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.