Home Haber Lego Hegemonyası

Lego Hegemonyası

Lego Hegemonyası
image_pdfimage_print

Lego tuğlaları küçümsemeyin. Çünkü onlar artık sadece oyuncak değil, onlar artık çocuğunuzun geleceği. Artık sadece tuğla değil; bilgisayar, hatta televizyon.

 

1932 yılında bir çocuk için çabalayan babanın ortaya çıkardığı, modüler sistemin ilk prensi; ilerletmenin, geliştirmenin, yaratıcılığın seviye atladığı Lego markası, 3B Yazıcı sektörüyle hala rekabet halinde diyebiliriz.

Bildiğiniz üzere, sadece bir marka ismi olan Lego, sanki marka değil de oyuncak adıymış gibi akıllarımızda kaldı. Ki böyle olmaması mümkün değil sanırım.

1932’de mobilya ustası bir marangozun çocuğu için bir şeyler üretmeye çalışırken oluşturduğu çok basit, birbirine uyum sağlayarak ortaya nesne çıkarma mantığına sahip Lego, ilk üretildiğinde ahşapmış. 

1947’de baba Kristiansen’den yönetimi devralan oğul Kristiansen 50’li yılların sonunda ürünü ahşaptan plastiğe dönüştürdükten sonra dünyaya açılmaya başlamış. Doğduğu günden itibaren müşteri odaklı ve çocuk dostu olan şirket, askeri temalı ürün geliştirmeme konusunda da kararlı bir tutum sergilemeye devam ediyor.

 

 

 

 

Çocukların yaratıcılığını geliştirmek için çıkılan bu yolda, 90’ların sonuna doğru değişen şirket stratejisiyle beraber Lego, çocukların ellerinden yönetmenlerin, oyun tasarımcılarının ve büyük iş adamlarının eline doğru ilerlemeye başladı. 

Bugünlerde, 3B yazıcıların muhteşem gelişimini hepimiz canlı canlı görme şansına sahibiz; yaratıcılığın, do it yourself’in, ev hanımlarının bir şeyler üretme isteğinin tavan yaptığı; para kazanmaya veya sanat yapmaya en yakın olduğu dönemde yaşıyoruz. Ve bundan önce belki bu döneme en yakın dönem Lego dönemi olmuştu.

90’ların sonunda değişen şirket stratejisi demiştik.  1978 yılında küçük insan figürleri de üretmeye başlayan Lego şirketi, 1999 yılında Star Wars figürleri ürettikten sonra sinema sektörüne de adım atmış oldu. Şu an, The Lego Movie adlı Batman, Dumbledore, Superman, Gandalf hatta Abraham Lincoln gibi karakterlerle süslenmiş filme veya direkt DC dünyasına odaklanmış Lego DC Comics Superheroes gibi filmlere de sahip olan şirket “animasyon tarzında sinemacılıkta” söz sahibi konuma geçme yolunda ilerliyor.

 

 

Her ülkede birçok şehirde –Forum İstanbul’da da küçük bir tane var- bulabileceğiniz Legoland adı verilen büyük Lego Parklara sahip olan şirketin en büyük parkı, Lego’nun memleketi Danimarka’da bulunuyor.

Sanata, sinema ile giriş yaptık ama Lego şirketinin içerisinde başrol oynadığı diğer sanatları unutmayalım, özellikle Nathan Sawaya’nın Lego tuğlalar ile yaptığı heykel sanatı, görmeye değer.

Bakalım aşağıdaki resimlerde saklı Lego nesnelerini bulabilecek misiniz?

 

 

 

Siz de biraz sanat yapmak, şehir kurmak istiyorsanız, 3B Tasarım programlarını kullanmayı bilmediğiniz için içinizde ukte kalmışsa, Lego ve Google’ın ortaklaşa yaptığı bu site sayesinde boş zamanlarınızı değerlendirebilir,  yaratıcılığınızı konuşturabilirsiniz. Ki Lego alacak maddi durumunuz yoksa, çocuğunuz için de bu site muhteşem bir fırsat. 

Lego ile yapılmış ve yapılacak birçok film var. Şimdilik size birkaç tane örnek bırakacağım, o dünyaya girdikten sonra yolunuzu kendiniz bulursunuz zaten. Ki belki bir gün, incelemeli oyun önerileri için de bu yazıyı güncelleyebilirim.

Filmlerde yaratıcılık ve mizah üst seviyede. Hem çocuklar için hem de aile için gerçekten kaliteli filmler. Ki çocuklardan sonra bu filmden en çok hoşlanacak kitle mutlaka DC kitlesi olacaktır. Bol bol güldüren bir Batman –Çizgi romana sadık kalınmasını gerektiğini düşünenler biraz kızacaktır- çok şaşırtıcı olacak. Ben çok beğendim.

Ayrıca, Felix Baumgartner’in uzay atlayışı gibi özel anlarında da Lego karakterler ile yeniden canlandırılmış videoları mevcut. Yani YouTube’a Lego yazdığınız an, çocuğunuzun internette zararlı şeyler yapmasını engelleyecek zamanı yararlı hale getirecek kadar malzeme var.

 

 

 

 

 

 

Daha fazla Lego film, Lego dizi vs. için buraya bir göz atabilirsiniz.

 

 

Yazar: Hasan Kesen

 

Kaynak: www.evenmag.com | ilgili içeriğe git 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.