Home İlham Lamborghını, Yeni Aracı Sian Roadster’ın 3D Yazıcılar ile Kişiselleştirilebileceğini Duyurdu

Lamborghını, Yeni Aracı Sian Roadster’ın 3D Yazıcılar ile Kişiselleştirilebileceğini Duyurdu

Lamborghını, Yeni Aracı Sian Roadster’ın 3D Yazıcılar ile Kişiselleştirilebileceğini Duyurdu
image_pdfimage_print

3 boyutlu yazıcı teknolojilerini en çok kullanan sektörlerden biri de otomotiv endüstrisi. 3D yazıcı teknolojilerinin çalışma prensibi olan eklemeli teknolojiler genellikle erişilebilir ve hızlı olması sebebiyle tercih edilen üretim yöntemlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Bu sebeple dünyadaki birçok otomotiv üreticileri de, üretim hattında daha hızlı ve ucuz araba parçaları üretmek için 3D yazıcıları kullanıyor.

Lamborghini gibi lüks araç konseptine sahip markalar ile çelişen bir durum gibi gözükse de 3D yazıcı teknolojileri, hızlı ve ucuz üretimi mümkün kılmasının yanı sıra özelleştirilmiş araç parçaları için benzersiz bir kolaylık sağlıyor. Bu sebeple pahalı spor araç üreticisi Lamborghini üreteceği yeni aracında 3D yazıcılar kullanacağını açıkladı. Daha önce Sian FKP 37 modelinin 3D print parçaları için Carbon ile iş birliği yapan marka 8 Temmuz 2020’de yeni aracı Lamborghini Sian Roadster’ı hayranlarıyla paylaştı.

Mavi gökyüzü ve yeşil doğayı temsil eden Blu Uranus rengi ile tanıtılan araç, renk dışında birden fazla ilginç teknolojiye sahip. Aracın hava girişi sağlayan hava delikleri 3D yazıcı teknolojisi kullanılarak üretildi. Bu hava delikleri müşterinin talebine göre özelleştirilmeye uygun halde olacak. Örneğin müşteriler baş harflerini bu hava delikleri üzerine entegre edebilecekler. (İsimli plakalar işinize bakın abicim)

Yenilikçi çözümler için 2004 yılında Centro Stile departmanını kuran şirket, Ad Personam kişiselleştirme programı ile müşterilerine kişiselleştirilmiş Lamborghini araçlarını oluşturma fırsatı veriyor. Centro Stile ve Ad Personam departmanları araçların renginden, belli donanımsal parçalarına kadar aracın sahibinin karakterine en uygun hale getirme üzerine çalışmalar yürütüyor.

Hali hazırda üretim hatlarında 3D yazıcı teknolojilerini kullanarak üretim verimliliğini arttıran otomotiv markaları Volkswagen, Ford, Mercedes’ten farklı olarak birçok marka da araçların kullanıcıyı etkileyen son ürün parçalarında 3D yazıcıları kişiselleştirme amacıyla kullanmaya başladı. Çok yakın zamanda markaların bize dayattığı tasarımlar yerine kendi özelleştirilmiş tasarımlarımızı oluşturup, markalardan sadece üretemeyeceğimiz aksamları temin edeceğimiz günler yakın gibi ne dersiniz?

Kaynak: https://www.3dnatives.com/

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.