Home Haber Iron Man ve RoboCop’un Zırhları 3 Boyutlu Baskı Harikası Çıktı

Iron Man ve RoboCop’un Zırhları 3 Boyutlu Baskı Harikası Çıktı

Iron Man ve RoboCop’un Zırhları 3 Boyutlu Baskı Harikası Çıktı
image_pdfimage_print

SXSW Interactive ile Film’in kesiştiği bir oturum olan “Filmlerde 3 Boyutlu Baskı” oturumunda, Hollywood’a özel efektler yapan Legacy Effects‘ten Jason Lopes ve profesyonel 3 boyutlu baskı teknolojileri firması Stratasys‘ten Chuck Alexander’ın renkli sunumundayız.

Legacy Effects, 3 boyutlu baskı konusundaki birikimi, en iyi şekilde tasarladığı zırhlarda ortaya çıkıyor. Efsanevi Robocop ve Iron Man zırhlarının üretim sürecine videodan bir bakalım, sonra detayına inelim:

 

 

Jason Lopes, Polyjet teknolojisiyle basılan prototiplerin, inanılmaz detaylı olduğunu ve sipariş eden müşteriye prototip neyse, onun aynısını aynı kalitede ürettirebildiklerini söylüyor.

 

IRONMAN

 

Burada yönetmen ve ilgili prodüksiyon ekibi, 45 cm boyutundaki prototipe onay verirken görülüyor. Jason ve ekibi daha sonra bu modelin gerçek boyutunu üretip yönetmene teslim ediyor. 3 boyutlu baskının bu süreçteki en büyük fayfası, yönetmenin işin çıktısını önceden görmesi ve hayalindeki tasarımdan farklı bir şeyin çıkmasının imkânsız olması.

Farklı materyellerle üretim yapmaya yarayan Polyjet teknolojisiyle üretilen Robocop zırhı. İstenilen elastiklik seviyesi sağlanabiliyor.

 

 

Robocop zırhı, “Connex çoklu materyel 3 boyutlu baskı teknolojisi” ile üretilmiş. Bizim aklımızda kalması gerken kısmı, tek çeşit bir plastik değil, aynı zamanda lastik benzeri materyelleri de bununla beraber basabilen bir teknoloji olduğu. Bu teknoloji aynı zamanda zırhın göğsündeki inaınlmaz ince detaylı Detroit armasını da şekillendirebiliyor.

 

 

İlk Iron Man’de Robert Downey Jr. eldivenlerinden çok şikayetçiymiş. Çok sıkı oldukları için hareket kabiliyetini çok kısıtlıyormuş. Devam filmlerinde 3 boyutlu baskı teknolojisi devreye girmiş ve aktörün ellerini taradıktan sonra, tam onun eline uygun ve esnek bir materyelden tam oturan ama hareket ettirmesi çok kolay eldivenleri yapıp teslim etmişler.

 

KAYNAK: http://bantmag.com/sxsw/yeni_teknoloji/iron-man-ve-robocopun-zirhlari-3-boyutlu-baski-harikasi-cikti/

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.