Home Haber Genç Girişimciden ‘3B Şehirler’ Alanında Yeni Bir Startup

Genç Girişimciden ‘3B Şehirler’ Alanında Yeni Bir Startup

Genç Girişimciden ‘3B Şehirler’ Alanında Yeni Bir Startup
image_pdfimage_print

17 yaşında liseyi terk ederek Apstitude adlı bir şirket kuran ve hedefinde başarılı olup, 2016 Ekim’inde yıllık 10 milyon doların üzerindeki gelir tablosuyla şirketi satmayı başaran Chris Kelley (19), yeni kurduğu Cazza Construction girişimi ile ‘3B Şehirler’ yaratmayı hedefliyor.

 

Techinasia sitesindeki makaleye verdiği ropörtajda Chris, “İnşaatın daha hızlı, daha uygun maliyetli ve daha çevre dostu olmasını sağlamak için dünyaya, gelecek nesil otomatik inşaat teknolojileri ve malzemeleri tedarik etmek.” vizyonuyla sahibi olduğu Cazza şirketinin gelecek planlarından bahsetti. Doğrusu, Chris hakkında öğrendiğimiz her türlü bilgi bizi oldukça heyecanlandırdı.

Dolaylı olarak verilen bilgiye göre; Cazza, bir inşaatta kullanılabilecek her türlü malzemeyi ve donanımı kendisi imal etmek istiyor. Buna ek olarak ise sıhhi tesisat ve elektrik tesisatını otomatik kuran makineler geliştirmeye başladı bile.

Chris’in söylediğine göre; 3-6 ay içerisinde Çin, Singapur, Dubai ve Orta Doğu’da ortaklıklar kurmak için de çalışmalara başlayan yeni nesil inşaat şirketini kullanmamız için web sitesinde verilen sebepler şunlar:

  • İşçilik ve malzeme maliyetini %90a kadar azaltmak
  • İnşaat süresini 8 kat hızlandırmak
  • Kolay nakliye ve 30 dakika içinde kurulum
  • Kendi tasarımını yapma şansı
  • Sadece gerekli olduğu kadar baskı yapar. İnşaat atıklarını, Hava/su kirliliğini azaltır
  • Deprem ve kasırgalara dayanıklı

“Makineyi yerine getiriyorsun, tuşa basıyorsun ve inşa ediyor” diyen Chris “Ülkeler veya bazı ülkelerin bazı kısımları bunları duyduğunda “oh muhteşem” tepkisi verecekler. Ama sonra insan gücüne sahip olmak isteyecekler” diyerek, ilerde çıkacak işsizlik konularına olan endişesini de şimdiden dile getirmiş.

Dilerseniz 3dprint.com’un yayınladığı yazıya buradan ulaşabilirsiniz. Ek olarak, şirketin sitesinde görebileceğiniz üzere çalışan arıyorlar. Eğer 3D deneyiminiz varsa, 3D Printed Cities – 3B Şehirler hayaline ortak olmanız mümkün görünüyor.

 

 

Yazar: Hasan Hüseyin Kesen

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.