Home İlham Black FrIday Nedir? Nereden Çıkmıştır?

Black FrIday Nedir? Nereden Çıkmıştır?

Black FrIday Nedir? Nereden Çıkmıştır?
image_pdfimage_print

Kasım ayının kutsal indirim haftası sonunda geldi. Milyonlarca insanın alışveriş çılgınlığı ile birbiriyle yarıştığı, anlık para transferlerinin rekor kırdığı, kargo şirketlerinin kabusu haline gelen bu hafta için markalar da birbiriyle indirim kampanyası yarışına giriyor.

Peki ama Black Friday çılgınlığı nereden çıktı? Dilimizde Kara Cuma olarak adlandırılan bu gün, aslında Şükran Günü’nden hemen sonraki alışveriş gününe verilen isim. “Kara Cuma” olarak anılmasının ardında ise birçok efsane yatıyor. Kimisi dükkanların hava aydınlanmadan açılması sebebiyle bu ismin verildiğini iddia ederken, kimisi alışveriş çılgınlığının günlük hayatı etkileyen olumsuzlukları beraberinde getirdiği için bu isimle anıldığını söylüyor. 

Bu alışveriş günü birçok ülkede pazarlama stratejilerine göre farklı isimlerle de anılıyor. Türkiye’de en yaygın olanları: Efsane Cuma, Süper Cuma, Beklenen Hafta Sonu, ve bunlar gibi birçok isim…

Kim ne derse desin bugün milyarlarca dolarlık ticaret hacmi yaratan bu gün, “gerçek” indirim sağlayan markaların müşterilerin ihtiyaçları doğrultusunda onları mutlu eden bir pazara dönüştü. 

Pek tabi 3D printer dünyası da bu günden nasibini alacaktı. Efsane Cuma kampanyasıyla sahip olabileceğiniz 3D yazıcılara ve filamentlere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.