Home Haber Aşı Günlerine Son: MucoJet Geliyor

Aşı Günlerine Son: MucoJet Geliyor

Aşı Günlerine Son: MucoJet Geliyor
image_pdfimage_print

Kaliforniya Üniversitesi’nde görev yapan araştırmacıların projesi ile aşılama işlemi iğne yerine basınçlı bir fısfıs ile yapılabilecek.

3B yazıcı yardımıyla üretilen küçük bir kapsül içindeki aşı, yuvarlak uca basarak basınç depolanıyor ve 10 saniye kadar sonra yüksek basınç ile yanak içinden vücuda girecek şekilde püskürtülüyor. Saliseler içinde, acısız şekilde aşı işlemi yapılmış oluyor.

Şu an henüz geliştirme aşamasında olan Mucojet’in, seviye atlatılarak 10 yıl içerisinde sektörde bir yer edinmesi bekleniyor.

 

Okullardaki aşı günü heyecanının ortadan kalkacak olması biraz üzse de bu aşının uygulanabilmesi için sağlık elemanı olarak eğitilmeye veya ilk yardım bilgisine sahip olmaya gerek olmaması, ihtiyacımız olduğunda kendimiz bile yapabilecek olmamız mutlu edici bir gelişme.

Tabi şu an için, aşı hayatımızda süreklilik arz eden bir konu olmadığından dolayı, pek de fark yaratacak bir gelişme değil ama ilerde farklı hastalıklar için günlük olarak kullanılan iğnelere de uyarlanma olasılığı yüksek.

Kaynak: 3ders.org | İlgili içeriğe git 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.