AR ve 3D Tarama Destekli Çevrim İçi Alışveriş
image_pdfimage_print

Pandemiyle birlikte birçok alışkanlığımızın dönüşüme uğradığını inkar edemeyiz. Tüm bu dönüşümün içerisinde keyif aldığımız bazı durumlar da bir nevi külfet gibi gelmeye başladı. Pandemi öncesinde bazılarımız için keyifli bir aktivite olan alışverişler, pandemiyle birlikte mağaza önü kuyrukları, alışveriş merkezlerinde sürekli olarak maske takarak dolaşılması, girilen her mağazada ellerin dezenfekte edilmesi gibi bir dizi prosedüre dönüştü. Toplumsal sağlığı korumanın önemli adımlarından olan bu işlemler çevrim içi alışveriş platformlarına olan eğilimi hızlandırdı. Durum böyle olunca Artırılmış gerçeklik (AR) ve 3D tarama gibi teknolojiler devreye girmeye başladı.

Çevrim içi alışveriş yapanların sayısı özellikle internetin, çevrim içi perakendecilerin ve küresel ticaret dağıtım merkezlerinin yükselişi ile son on yılda muazzam bir şekilde arttı. Pandemi ile birlikteyse neredeyse alternatif alışveriş seçenekleri ortadan kalktı. Gel gelelim çevrim içi alışverişin de ürünleri deneme fırsatınızın olmaması gibi bir dezavantajı bulunuyor. Bu yalnızca müşteri memnuniyetini değil aynı zamanda çevresel koşulları da önemli ölçüde etkiliyor.

Bazı uygulamalar artık alışverişte seçtiğiniz parçaları sanal olarak denemenize olanak sağlıyor ve böylece çevrimiçi alışverişlerdeki karar verme deneyimlerinizi iyileştiriyor. Peki bunun arkasındaki teknolojiler nasıl işliyor? Artırılmış gerçeklik (AR) kullanıcı deneyimlerinizi iyileştirmede kullanılan en önemli teknolojilerin başında geliyor. Buna ek olarak sanal veri görüntüleme için 3D tarama ile birlikteyse 3D teknolojisinin izlerini görüyoruz. Gelin bu teknoloji yolculuğa birlikte çıkalım!

AR-Spor Ayakkabı

Spor giyim ve spor ayakkabı markası Rockdeep, ister spor ister günlük yaşam için olsun, her ürününe benzersiz bir dokunuş katıyor. Akıllı telefon aracılığıyla web sitelerinde 3D görüntüleme ve çevrim içi deneme olanağı sağlayan Rockdeep, Artırılmış Gerçeklik teknolojisi ile müşterilerinin çevrim içi alışveriş deneyimini geliştirmeyi amaçlıyor. Bu iş için deneyimli 3D sanatçısı Logan Hamilton Davis ile anlaşıldı. 3D tarama modelleri fotogrametri yoluyla oluşturmakta zorlanan Logan, Rockdeep için benzersiz 3D dosyalar oluşturmak için daha hızlı ve daha verimli seçenekler aramaya başladı.

“ROCKDEEP için fotogrametri kullanmayı denedim ancak pek başarılı olamadım. Hâlihazırda kullandığım araçlarla yakalayabildiğim ayrıntı, ROCKDEEP web sitesindeki müşteriler için istenilen uygunluğu sağlamayacaktı. Tam da bu noktada fotogrametri taramalarım, düzgün olması gereken yerlerde girintilere ve çıkıntılara sahip 3D modeller oluşturdu. Gerekli tüm fotoğrafları çekmek ve görüntüleri fotogrametri yazılımıyla işlemek oldukça zaman alacağa benziyordu. Bunu nasıl geliştireceğime dair çözüm yolları ararken SHINING 3D ve tarayıcılarıyla tanıştım.”

Logan Hamilton Davis, Profesyonel 3D Sanatçısı

3D tarama: Temiz, Renkli ve Yüksek Kaliteli 3D Modellere Sorunsuz ve Basit Bir Yaklaşım

Çevrim içi AR ekranı için Logan’ın Rockdeep’in renkli spor ayakkabılarının dijital modellerini oluşturması gerekiyordu. Logan, çalışma sürecini olabildiğince sorunsuz atlatabilmek ve verimli hale getirebilmek için endüstriyel paketli EinScan Pro HD‘yi seçti. Ayrıca ayakkabıların renkli tasarımlarını tutturabilmek için renk paketini kullandı.

Rockdeep “Ana Afrika” ayakkabısının web sitesinde artırılmış gerçeklik ile gösterilmesi hedefleniyor

1. Ayakkabı Tarama İşlemi

Logan’ın EinScan Pro HD, Renk Paketi, Endüstriyel Paket ve “Ana Afrika” ayakkabısı ile 3D tarama kurulumu

2. Yazılım Kısmı

Ayakkabının son tarama verileri
3D tarama oldukça doğru görünüyor
Her açıdan kusursuz tarama

3. Tarama Verilerinin İşlenmesi

EinScan Pro HD’nin açık kaynak dosya formatları sayesinde tarama verileri içe aktarılabiliyor
Logan, 3D taramaları üzerinde daha fazla çalışmak için Blender’ı kullandı

“Model, sonunda müşterilerin ayakkabının tüm detaylarını incelemesine izin vermek için ROCKDEEP web sitesinde kullanılacak. Ayrıca, insanların ayakkabının her bir parçası için malzeme seçmesine ve tasarımlarını kişiselleştirmelerine olanak tanıyan bir tasarım kişiselleştirici oluşturmak için de kullanılacak.”

Logan Hamilton Davis, Profesyonel 3D Sanatçısı
EinScan Pro HD ile tarama sonunda oluşturulan 3D model

“Uygulama yelpazesinden (sanattan endüstriyele) ve farklı tarama süreçlerinden etkilendim. Endüstriyel ve renkli paketler, ihtiyacım olan tüm ekstra özellikleri sundu. Toplam fiyat, bütçe dahilindeydi ve diğer rakiplerden önemli ölçüde daha erişilebilirdi. Sunulan ayrıntı ve kullanım kolaylığı beni oldukça etkiledi.”

Logan Hamilton Davis, Profesyonel 3D Sanatçısı

Kaynak: Shining3D

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.