Home Haber Aquila İnsansız Hava Aracı Tüm Dünyaya İnternet Sağlayacak

Aquila İnsansız Hava Aracı Tüm Dünyaya İnternet Sağlayacak

Aquila İnsansız Hava Aracı Tüm Dünyaya İnternet Sağlayacak
image_pdfimage_print

Tüm dünyanın internete erişmesini, bilginin demokratikleşmesi açısından büyük bir devrim olarak düşünebiliriz. Nitekim öyle, ancak bu Facebook’un kullanıcı sayısının artması, dolayısıyla CEO Mark Zuckerberg’in yüzünün gülmesi açısından da ayrı bir önem taşıyor.

2015 yılında duyurulan güneş enerjisiyle çalışan insansız hava aracı Aquila, geçtiğimiz ay ilk uçuşunu gerçekleştirdi. Zuckerberg’in tüm dünyaya internet erişimi sağlama vizyonu kapsamında yürüttüğü, ve Internet.org projesinin bir ayağı olan Aquila, 90 dakika boyunca uçuşunu gerçekleştirdi.

Uçuş sırasında yalnızca bir saç kurutma makinesi veya mikro dalga fırını kadar enerji harcayan bu mühendislik harikası insansız uçak, mühendislerin sıkı çalışmasının bu başarıdaki tartışılmaz payını bizlere gösteriyor.

 

 

Yaklaşık 60.000 – 90.000 feet irtifa dolaylarında uçuşunu gerçekleştiren Aquila, bir Boeing 737’nin kanat genişliğine sahip. Bu, olayın ciddiyetini tam anlamıyla gözler önüne seriyor. Uçak, 60 mil (yaklaşık 96km) çaptaki bir çember içerisinde gel-git yapıyor.   

Dünyayı değiştirecek bu projenin tamamlanması için mühendislerin hala birkaç seneye ihtiyaçları olduğu belirtiliyor. Bu nedenle test uçuşları devam edecek.

Mark Zuckerberg, Aquila insansız hava araçlarından oluşan bir filoyu Dünya’mıza kazandırma konusunda oldukça kararlı. Zira, 7.4 milyarlık nüfusun yalnızca 3.4 milyarlık kısmı internete erişebiliyor. Bu göz önüne alındığında, birinin çıkıp bu işi tersine çevirmesi kaçınılmaz gözüküyordu.

 

Yazar: Çağan Kuyucu

Kaynak: mashable.com | ilgili içeriğe git  

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.