Ampower’dan Eklemeli İmalat Sürecine Kapsamlı Bir Bakış
image_pdfimage_print

Hamburg merkezli bağımsız danışmanlık firması Ampower, eklemeli imalat endüstrisindekiler için kalifikasyon, iş stratejileri, pazarlama verileri, iş modelleri, eğitim ve çok daha fazlasını içeren çeşitli hizmetler sunuyor. Sektöre sağladıkları hizmetlerin yanı sıra düzenli olarak eklemeli imalat teknolojileri ile ilgili kapsamlı infografikler yayınlıyor.

Günden güne çok sayıda benzersiz 3D baskı süreci olduğu için ve her ay daha fazla süreç geliştirildiğinden dolayı bu tür kaynaklar oldukça önem taşıyor. Özellikle 3D baskı işletmelerinin sayısı diğer baskı işletmelerine oranla az olduğu için bu tür verilere ihtiyaç duyuluyor. Bu durum Ampower’ın çizelgelerine bakıldığında açıkça görülüyor.

AMPOWER Raporu, eklemeli imalat hakkında bağımsız ve kapsamlı bir pazar raporudur. Raporun verileri, sistem tedarikçileri, malzeme tedarikçileri, hizmet büroları ve Eklemeli imalat kullanıcıları ile yapılan kişisel görüşmelere dayanmaktadır. Metal ve polimer için ayrı raporlar mevcuttur.

Metale yönelik eklemeli imalat süreçleri [Kaynak: Ampower]

Metal ve polimer süreçler

Ampower, metal prosesler ve polimer proseslere yönelik iki çizelge yayınlıyor. Metal grafiğinde, Electron Beam Powder Bed Fusion veya Binder Jetting gibi tanıdık 3D baskı işlemleri yer alıyor. Ancak Sürtünme Enerjisi Biriktirme, Tel Plazma Ark Enerjisi Biriktirme veya Sıvı Metal Baskı dahil, duymamış olabileceğiniz pek çok sıra dışı işlem de bulunuyor. Ampower’ın son tablosu yedi kategoride gruplanan 18 farklı metal 3D baskı sürecini gösteriyor. Bunlar arasında toz, tel, pelet, filament, dispersiyon, çubuklar ve “diğer” başlıkları yer alıyor.

Polimer tarafında ise son çizelgede 16 farklı işlem sıralanıyor. Malzeme kategorileri arasında sıvı, levha, güç, bant, filament ve pelet. Süreç, yaygın FFF ve SLA süreçlerinin yanı sıra Elastomer Biriktirme, Elektrofotografi Laminasyonu ve Sürekli Elyaf Levha Laminasyonu gibi yenilikçi yaklaşımlar yer alıyor. Ampower’ın çizelgeleri, her bir kategorinin yanında sunulan söz konusu teknolojilerin şu anda bilinen satıcılarını da gösteriyor.

Bazı teknolojilerin yalnızca az sayıda -hatta yalnızca bir- satıcısı bulunuyor. Örneğin, Sürekli Elyaf Levha Laminasyonu sadece İmkansız Nesneler tarafından gerçekleştiriliyor. Öte yandan, bazı süreçler muazzam sayıda işletmeler tarafından benimsenmiş görünüyor. Tahmin edebileceğiniz gibi, FFF şirketleri için logo bloğu biraz kalabalık seyrediyor.

Bilinen FFF 3D baskı satıcıları [Kaynak: Ampower]

Tüm bunların yanı sıra Ampower, seramik süreçleri için bir tablo yayınlamıyor. Bununla birlikte artan sayıda seramik seçeneği ortaya çıkmaya devam ettikçe gelecekte geliştirebilecekleri bir yayın olabilir. Ampower halka açık etkinliklerde sık sık haddelenmiş versiyonları dağıttığı için bu tabloları basılı olarak bulunuyor. Doğrudan edinmek isterseniz şirket ile iletişime geçebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.