Home Haber Akıllı Baston WeWALK İlk 24 Saatte 140.000TL Fon Topladı

Akıllı Baston WeWALK İlk 24 Saatte 140.000TL Fon Topladı

Akıllı Baston WeWALK İlk 24 Saatte 140.000TL Fon Topladı
image_pdfimage_print

Yüzyıllar boyunca görme engelliler tarafından kullanılan klasik baston da artık teknolojiden payını alan ürünler arasına katıldı. Bir kitlesel fonlama platformu olan Arıkovanı.com’da 24 saat içinde 140.000TL fon toplayarak büyük bir başarıya imza atan proje, görme engelliler için yeni bir çağın başlangıcı anlamına geliyor.

Dünya’nın ilk akıllı bastonu olma özelliği taşıyan bu ürün, kendisi de bir görme engelli olan Kürşat Ceylan önderliğindeki bir ekip ile geliştirilmiş. Üstelik MIT tarafından yılın sosyal inovasyonu ödülünü alan ekip, akıllı baston WeWALK’u görme engellilerin ihtiyaçlarını anlayarak bu ihtiyaçlar üzerine geliştirdiklerini söylüyor.

 

 

Bir akıllı bastondan çok daha fazlası olan WeWALK, ultrasonik sensörler yardımıyla kullanıcının önündeki engelleri algılaması gibi temel özelliklerin yanı sıra telefonla entegre olabiliyor. Böylece görme engellilere telefonlarını göremeseler bile kullanabilme imkanı sağlıyor. Daha da iyisi, açık kaynaklı olması sayesinde mobil uygulamalarla entegre edilerek her geçen gün yeni özellikler kazanıyor.

WeWALK için şimdiden bir uygulama dahi yapıldı. Turkcell ve YGA işbirliğiyle hazırlanan Hayal Ortağım uygulaması sayesinde, akıllı baston, görme engelli sahibine alışveriş merkezi dahilinde gitmek istediği mağazaya kadar eşlik edebiliyor. Kullanıcının önüne herhangi bir engel çıktığında, baston titreşimler ile sahibini uyarıyor.

Tüm hikaye, ekibin “Engelleri algılayan gözlük” projesiyle bir hackathonda birinci gelmeleri sonrası başladı. Ar-Ge fazını geçen ekip, şimdi de endüstriyel tasarım sürecini tamamlıyor. Dünya genelinde yaklaşık 285 milyon insanın görme engelli olduğunu hatırlatarak, bu büyük projede yer alanları tebrik ederiz.

 

 

 

Kaynak: arikovani.com | ilgili içeriğe git

Yazar: Çağan Kuyucu

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.