3D Yazıcılar ile Üretebileceğiniz 10 İlginç Nesne
image_pdfimage_print

3D yazıcılar ile üretebileceğimiz neredeyse sınırsız sayıda nesne var. Bu sınırsız evren genellikle biblolar, karalamalar ve süs eşyaları ile dolu. Günlük yaşantımızda belki çok da ihtiyacımız olmayan bu objelerin yanı sıra yazıcınız ile yapabileceğiniz basit ama kullanışlı parçaları sizlerle paylaşmak istedik.

1. El ile Sıkılarak Çalışan Matkap

Tetik kısmına basılarak hareket eden bu matkap tamamen mekanik ve hiçbir şekilde elektriğe ihtiyaç duymuyor. Düşünülenin aksine, hafif seviyede delme işlemleri için oldukça olumlu sonuç veriyor. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey bir matkap ucu, bir yay, birkaç vida ve güvenilir bir 3B yazıcı.

El ile Sıkılarak Çalışan Matkap (Kaynak: Printables)

Kim yaptı? Frank Soul

Dosyayı nereden indirebilirsiniz? Printables

2. Kendin Yap Müzik Çalar

Akıllı telefon çağında farkınızı ortaya koymak istiyorsanız, 80’lerin Walkman’ini tekrar kullanmak ilginizi çekebilir. Ancak bu walkman bildiklerimizden biraz farklı. Şöyle ki kaset yerine bir adet Arduino, mp3’lerle dolu bir SD hafıza kartı ve 3B yazıcı ile üretilmiş çok fonksiyonlu tuşlar ile çalışıyor. Böylelikle müziğinizi nostaljik duygular eşliğinde dinleyebilirsiniz. Bu arada, fotoğrafta gördüğünüz retro model kulaklıkları çok uygun fiyatlara eBay üzerinden bulabilirsiniz!

Kim yaptı? Adafruit

Dosyayı nereden indirebilirsiniz? Thingiverse

3. Kablo Sıyırıcı

Elektronik cihazlarla ilgili bir hobiniz varsa, mutlaka kabloların dış plastik kısımlarını sıyırmanın ne kadar zor olduğunu biliyorsunuzdur. Ancak 3D yazıcısı olanlar ise bu konuda artık çok daha şanslı. Böyle bir objeyi üretebilmek için ihtiyacınız olan şeyler; iki küçük plastik parça ile bir adet jilet. Böylece ebat farketmeksizin birçok kabloyu kolayca sıyırabilirsiniz.

Kablo Sıyırıcı (Kaynak: Thingiverse)

Kim yaptı? Ritirik Ghosh

Dosyayı nereden indirebilirsiniz?  Thingiverse

4. Orta Format Kamera

Orta format kameralar oldukça pahalı ama onlarla harika fotoğraflar çekebildiğiniz de bir gerçek. Bir kameraya 6.000 $ veya daha üstü bir tutar ödemek yerine neden kendi kameranızı basmayasınız ki? Bunun için tek ihtiyacınız eBay’den 150 $’dan başlayan fiyatlarla bir Mamiya Press lensi almak.

Kamera baskısı için gerekli olan PDF dosyası içerisinde baskı ve montaj aşamaları oldukça iyi belgelenmiş. Bununla birlikte PDF’i, belgeler ile birlikte indirdiğinize emin olun. Fotoğraf çekerken iyi eğlenceler!

Orta Format Kamera (Kaynak: Printables)

Kim yaptı? Javier Fernández

Dosyayı nereden indirebilirsiniz? Printables

5. Masa Düzenleyiciler

Bu kompakt ama şık düzenleyici sadece saatler içerisinde basılabiliyor. USB, microSD ve SD kartların yerleştirilebileceği soketlerle birlikte, bir hesap makinesinin (aynı zamanda çoğu telefonun) yerleştirilebileceği alanlar sunuyor. Elde edilen bu iki parça birbirine yapıştırıcı vasıtasıyla yapıştırılabiliyor.

Masa Düzenleyiciler (Kaynak: Cults)

Kim yaptı? Byzantinum3D

Dosyayı nereden indirebilirsiniz? Cults

6. Groovi Monster Ses Yükselticisi

Groovi Monster ses yükselticisi, akıllı telefonlarınızla birlikte kullanabileceğiniz bir cihaz. Telefonunuzun hoparlöründen dinlediğiniz şarkılarda sese ekstra güç atarak daha keyifli bir dinleme deneyimi sunuyor. Ek olarak “Groovi Monster” (harika canavar) ismini ise iki yandan uzanan kollarından alıyor.

Groovi Monster Ses Yükselticisi (Kaynak: Cults)

Kim yaptı? 3DShook

Dosyayı nereden indirebilirsiniz?: Cults

7. Dijital Güneş Saati

Gözleriniz sizi yanıltmıyor. Bu 3B yazıcıda üretebileceğiniz havalı şey dijital bir güneş saati ve evet gerçekten çalışıyor. Güneş saatinin şekli, doğru ışınları doğru zamanda ve açıda geçirecek şekilde tasarlanmıştır. Böylece gerçek zamanı 20 dakikalık aralıklarla gösterebilir. Tek dezavantajı sadece gün içerisinde güneşin olduğu zamanlarda çalışıyor olması.

Dijital Güneş Saati (Kaynak: Thingiverse)

Kim yaptı? Mojoptix

Dosyayı nereden indirebilirsiniz? Thingiverse

8. Mama Kabı

Söz konusu yemek olunca tüylü dostlarımız oldukça iştahlı olabiliyor. Bunun için doğru zamanda, doğru ölçüde mamayı verebilmenizi sağlayan bu cihaz, kurduğunuz zamanı ve belirlediğiniz ölçüyü baz alarak kediniz için haznesine kuru mama dökmekte. Kedinizin tercih ettiği mama tipine göre 3 farklı mama dökme kanalı bulunmakta. Arduino ile çalışan bu pratik cihazın yedek güç için birde bataryası bulunuyor.

Mama Kabı (Kaynak: Cults)

Kim yaptı? Alerat

Dosyayı nereden indirebilirsiniz? Cults

9. Cep Tornavida Takımı

Bu küçük cep tornavida takımı maksimum dört adet uç tutabiliyor. Uçlar kasanın içine sıkıca oturur ve kapak kapanır. Ekstra bir disk mıknatıs, tornavidayı kullanırken ucu yerinde tutar. Bununla birlikte destek yapıları olmadan tüm parçalar anında basılabilir. Ne kadar sade ama zarif bir tasarım!

Cep Tornavida Takımı (Kaynak: Printables)

Kim yaptı? Schutz

Dosyayı nereden indirebilirsiniz? Printables

10. Ölçme Küpü

Mutfağınızda kullanabileceğiniz iki adet basit ama zekice tasarlanmış ölçüm kapları ile yemeklerin lezzetini tutturmak artık çok daha kolay. Küpün her bir yüzünde bardak veya yemek kaşığı ölçülerine göre boşluklar bulunuyor. Küp için gıda ile temas konusunda güvenebileceğiniz malzemelerden biri olan PETG’yi (Polietilen Tereftalat) kullanmanızı tavsiye ederiz.

Ölçme Küpü (Kaynak: Thingiverse)

Kim yaptı? Matt Strengler

Dosyayı nereden indirebilirsiniz? Thingiverse

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.