3D Tarama ve 3D Baskı ile Doğaya Dijital Bir Yaklaşım
image_pdfimage_print

İlk bakışta hayvanlar ve bitkiler sıradan görünebilir. Zamanla onlara gösterdiğimiz merak ve gözlem, karmaşık ama birbiriyle denge kuran bir evreni ortaya çıkarır. Evrendeki bu dengeyi ilgiyle gözlemleyen Sanatçı Yuko Oda, doğadan ve onun süreçlerinden ilham aldı. Oda’nın doğaya duyduğu saygı ve huşu, insanların büyük ölçüde onu dönüştürdüğü ve sakinlerinin çoğunun neslinin tükendiği veya neslinin tükendiği bir noktaya getirdiğinin farkına varması onda karmaşık duygulara yol açtı. Karşılaştığı bu gerçekliği, umut ve umutsuzluğun zıt enerjilerini yakalayan sonuçlarını çalışmalarında nasıl yansıtabileceğini düşündü. 

Tam da bu noktada teknolojinin güzel sanatlarla kesişimini keşfederek, dijital heykelleri organik malzemeler ile yerleştirme metodolojilerini genellikle tek bir sanat eserinde bir araya getirmeye karar verdi. Mevcut manzaraya, doğadaki sentetik ile insan mühendisliğinin bir arada varoluşunu araştırarak cevap aradı. Ayrıca geleneksel sanatı beklenmedik malzeme seçimleri ve sınırları aşan estetik yaklaşımlarıyla yan yana kullandı. 

Teknoloji ve Doğayı Sanatta Birleştirmek

Yuko Oda’nın “Əvolution” yerleştirmesi

Sentetik ve organik doğanın birlikteliğini araştıran dijital heykel yerleştirmesi “Əvolution”, berrak reçineden yapılan çiy damlalarının gerçek yaprakların yüzeyinden kalkmasıyla amorf formlara dönüşerek doğayı kopyalayıp taklit ederken organikten sentetik olana doğru bir enerji aktarımını tasvir ediyor. Organik nesnelerin ince ayrıntılarını bu (d)evrimsel sanat eserine dönüştürme iş akışını birlikte inceleyelim:

Adım 1: Doğayı Dijitalleştirmek

EinScan ile akçaağaç yaprağı 3D taranıyor

EinScan Çok İşlevli 3D tarayıcı yardımıyla, akçaağaç yaprağının ince ayrıntıları çok ayrıntılı bir şekilde yakalanıyor.

Adım 2: Doğayı Değiştirmek

Zbrush’ta akçaağaç yaprağının 3 boyutlu modeli

Zbrush ve Autodesk Maya kullanılarak, 3B taramalar biçimlendiriliyor ve organik yaprakların üzerine yerleştirilen damlacıklardaki artımlı değişiklikleri göstermek için soyutlanıyor.

Autodesk Maya’da görüntülenen damlacıklar
Organik yapraklar üzerinde 3D baskılı damlacıklar

Adım 3: Doğayı Yeniden Üretmek

3D baskıya hazır yaprağın dijital verileri
Şeffaf reçine ile 3D basılan yaprak
Yuko Oda, Boston Sculptors Gallery’deki sanat eserini bir araya getiriyor

3D teknolojisinin sınırlarını zorlamayı, makinelerle çok kırılgan ve karmaşık olabilecek formlar yaratmayı her zaman sevmişimdir.

Yuko Oda

Sanat enstalasyonu (yerleştirme sanatı) Ocak ve Şubat 2021’de Boston Sculptors Gallery’de “Becoming” sergisinde ve Fitchburg State Üniversitesi Hammond Art Gallery’de Eylül-Ekim aylarında “The Heaness and Lightness of Being” isimli kişisel sergide sergilendi.

Rhode Island Tasarım Okulu’ndan Güzel Sanatlar Yüksek Lisans derecesi ve Duke Üniversitesi’nden Sanat Lisans derecesi alan Oda, 15 yıl New York’ta sanatçı ve eğitimci olarak yaşayıp çalıştıktan sonra 2017 yılında Boston’a taşındı. Şu anda University of Massachusetts Lowell Sanat ve Tasarım Bölümü’nde ders veriyor. Yuko Oda ve eserleri hakkında daha fazla bilgi için www.yukooda.com internet adresini ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: shining3d

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.