3D Baskı Transformers için En İyi 10 Dosya
image_pdfimage_print

Transformers serisi onlarca yıldır oyuncakları, çizgi romanları ve televizyon şovlarıyla hayranlarını büyüledi. İnsanlığın kaderini belirlemek için birbirlerine karşı savaşan iki robot grubunu, kahraman Autobot’ları ve kötü Decepticon’ları konu edinen Transformers, mağaza raflarına çıkar çıkmaz popüler oyuncaklar haline geldi. Bu eşsiz oyuncaklar 1980’lerde Hasbro ve Japon oyuncak şirketi Takara Tomy tarafından üretildi. Peki bu oyuncakların 3D baskı transformers hallerini üretmek istemez miydiniz?

Günümüzdeyse 3D baskı ile herkes evinde kendi transformatörünü yaratabilir. Hatta onlar için bazı eğlenceli aksesuarlar bile basabilir! 3D yazıcınızda üretecek yaratıcı ve estetik seçenekler arıyorsanız aşağıda yer verdiğimiz modelleri deneyebilirsiniz. Gördüğünüzü beğendiyseniz ancak bu transformatörleri kendiniz yazdıracak kaynaklara sahip değilseniz, All3DP’nin Craftcloud yazılımını kullanabilirsiniz. Bu 3D baskı hizmeti, ihtiyaçlarınız için en iyi fiyatı ve sağlayıcıyı bulmanıza yardımcı olacaktır.

1. Matrix of Leadership

Matrix of Leadership’i özelleştirebilirsiniz. (Kaynak: Printables aracılığıyla 3dBearnicorn)

Muazzam bir güce sahip olan bu eser, eski asalların tüm bilgeliğini içeriyor. Öyle ki Transformers’ı bile diriltebiliyor. Bu güzel model her yerde ve her parça için farklı bir renkle bastırarak kendinize ait hale getirebilirsiniz.

En iyi yazdırma ipuçları ve montaj ayrıntıları Thingiverse’dedir. Ancak en güncel dosyaları Printables’ta bulabilirsiniz. Çoğu parça standart katman yüksekliği 0,2 mm ve %10 dolgu ile yapılabilir. Bununla birlikte kollar için 0,1 mm katman yüksekliği ve %15 dolgu önerilir.

 • Kim tasarladı? 3dPrintHouse
 • Ne kadar basılabilir/popüler? 35 marka, 19.000 görüntüleme, 9.200 indirme ve 1 remix ile bu baskıyı kesinlikle kendinize ait yapmak isteyeceksiniz.
 • Nereden bulabilirim? ThingiversePrintablesMyMiniFactory

2. Matrix of Conquest

Her büyük gücün karanlık bir tarafı vardır. (Kaynak: Craynubis via Thingiverse)

Bir Autobot Liderlik Matrisi olduğu gibi bir Decepticon Fetih Matrisi de vardır. Ne de olsa her kahramanın bir kötü karaktere ihtiyacı oluyor. Tasarımcısı %20 dolgu kullanmış olsa da tıpkı diğer matris gibi 0,2 mm katman yüksekliği ve %10 dolgu ile yazdırabilirsiniz. Üç adet AA pil ile ışık sisteminin montajı ile ilgili detayları da Thingiverse’te bulacaksınız.

 • Kim tasarladı? Craynubis
 • Ne kadar basılabilir/popüler? Bu güç eserinin 1 yapımı, 900’den fazla indirmesi ve 2 remiksi var.
 • Nereden bulabilirim?  Thingiverse

3. Autobot Ark Teletraan

Robotların da süper bilgisayarlara ihtiyacı vardır! (Kaynak: VisualGenuity via Thingiverse)

Kendi Transformers koleksiyonunuzu oluşturmak kendi başına oldukça havalı ama koleksiyon ne kadar eksiksiz olursa o kadar iyi! Bu, Autobot ve Decepticon ordusunu Dünya’ya getiren ünlü gemi. Terminal, gemideki bilgisayarı temsil ediyor. Çıkartmalar ve boyalarla süsleyebileceğiniz yazdırılabilir beş bölüme ayrılıyor.

 • Kim tasarladı? FunbieStüdyoları
 • Ne kadar basılabilir/popüler? 4 marka ve 3.600’den fazla indirme ile bu baskıyı evde kendiniz kolayca yapabilirsiniz.
 • Nereden bulabilirim? Thingiverse

4. Poz Eller

Mafsallı eller modelinizi daha işlevsel bir hale getirir. (Kaynak: Thingiverse aracılığıyla Banjinbuban)

Aksiyon figürleri harika oyuncaklardır fakat bazen elleri sabit ve hareketsiz kalabilir. Bu da bazen eğlenceyi sınırlar. Bunun için mafsallı ellerle modelinizi dönüştürebilir ve daha gerçekçi, işlevsel ve eğlenceli hale getirebilirsiniz. Talimatlarda, faydalı üretim detaylarını bulabilirsiniz. Bazı parçaların birden fazla basılması gerekir ve diğerleri pratik olarak aynıdır. Bununla birlikte, montaja yardımcı olan bazı ince farklılıklar vardır.

Parmakları birleştirmek için herhangi bir alet gerekmiyor. Ancak montaj için son işlem ve özen gerekir. Model sayfasında her parça için ayrıntılı baskı ipuçları bulunmaktadır.

 • Kim tasarladı? sickofyou
 • Ne kadar basılabilir/popüler? Bu baskının şu ana kadar 2 yapımı, 5.900’den fazla indirilmesi ve 7 remiksi var.
 • Nereden bulabilirim? Thingiverse

5. Unicron

Optimus Prime kefaret ararken Quintessa tarafından yakalanır. Cybertron’un eski düşmanı Unicron’dan dünyanın aslında başının belada olduğunu ortaya çıkarır. Optimus Prime, güçleriyle Nemesis Prime’ı manipüle ederek asayı geri alır ve Unicron’u yok eder. (Kaynak: littleTup aracılığıyla Thingiverse)

Bu model 200×200 mm baskı tablası üzerine yapılmıştır. Tasarımcı, mümkünse baskının %150 büyütülmesini ve 1,2 mm duvar kalınlığında yapılmasını öneriyor.

 • Kim tasarladı? FunbieStudios
 • Ne kadar basılabilir/popüler? Bu baskının 2 markası, 10.100’den fazla görüntülenmesi, 2.500 indirmesi ve 40 beğenisi var.
 • Nereden bulabilirim? Cults

6. Ham & Cheese

Bu peynir yeterince büyük mü? (Kaynak: Dr Operator via Printables)

Sam Witwicky’nin elinden bir Allspark parçası düşüp mutfağına girdiğinden beri, Transformers dünyasındaki pek çok garip nesne kendi canına kıydı. Bu ikili birbirinden ayrılamıyor. Öyle ki beslenme çantanızda gezintiye çıkmak için jambonlu ve peynirli sandviç kılığına bile girebilirler.

Tasarımcı başlangıçta bir ekmek kızartma makinesi yaratmayı amaçladı. Ancak bazı şeyleri karıştırıp daha lezzetli bir şeyler yapmaya karar verdi. Model sayfasında, bu robotların her birinin nasıl monte edileceğini açıklayan ayrıntılı talimatlar bulunuyor. 

Parçalar, 1,75 mm filaman parçalarından yapılmış. Bazı pimler ve neodimyum mıknatısları monte etmek için isteğe bağlı delikler ile nispeten basit yapılıyor. Baskı kapatıldığında 64x57x24 mm boyutlarındadır. Robot formunda 115 mm boyundadır.

 • Kim tasarladı? Dr Operator
 • Ne kadar basılabilir/popüler? 2.000’den fazla görüntüleme, 130 indirme ve 180 beğeni ile bu lezzetli baskının pek çok hayranı var.
 • Nereden bulabilirim? Printables

7. Multi-Material Optimus Prime

Bu model birden fazla renkle yapıldı ve basılması 240 saatten fazla sürdü! (Kaynak: Thingiverse aracılığıyla ChaosCoreTech)

Optimus Prime, Transformers evrenindeki yaşamdan daha büyüktür. Bu yüzden tasarımcının bunu büyük yapması gerekiyordu. 2 fit uzunluğundaki modeli birden fazla malzemeden yapmak, bu canlı rengi elde etmek için onu boyamaya gerek olmadığı anlamına geliyor.

Tasarımcı, bazı montaj işlemleri dışında herhangi bir son işleme gerekmediğini söylüyor. Tabii bu söylem yazıcınız uygun şekilde kalibre edildiği sürece geçerliliğini koruyor.

 • Kim tasarladı? ChaosCoreTech
 • Ne kadar basılabilir/popüler? Bu destansı baskının şimdiye kadar 9 markası ve 20.000’den fazla indirmesi var.
 • Nereden bulabilirim? Thingiverse

8. Masterpiece

Bu “Masterpiece” modeli Autobot’ların lideri Optimus Prime’a dayanıyor. Sadece ona benzemekle kalmıyor, aslında dönüşüyor!  (Kaynak: petergross3 aracılığıyla Thingiverse)

Kendi şaheserinizi yapmak ve bir araya getirmek için zaman ayırmanız şart! Bu model bazı destekler gerektiriyor. Parçaların birbirine düzgün bir şekilde oturmasını sağlamak için yamulmayı (yani yavaş yazdırmayı) önleyecek önlemler almanız gerekecektir. En iyi sonuçları elde etmek için modelin son işleme ve montajına biraz zaman ayırmanız lazım.

 • Kim tasarladı? petergross3
 • Ne kadar basılabilir/popüler? Sekiz marka ve dört remix ile bu modelin hayranları var.
 • Nereden bulabilirim? Thingiverse

9. G1 Megatron

1980’lerin orijinaline sadık bir reprodüksiyon. (Kaynak: Bradasu via Thingiverse)

Tamamen mafsallı olan bu Megatron modeli 1980’lerdeki orijinaline benziyor. Eklem, bilyeli ve yuvalı mafsallarla üretiliyor. Böylece onu istediğiniz gibi konumlandırabiliyorsunuz. Bu, onu diğer Autobot’ların yanında sergilemek için harika bir yardımcı model yapıyor.

Bu model, bacaklar ve bel gibi parçalar için bazı destekler gerektirecektir. Bunun için ilgili son işlemeyi beklemeniz gerekir.

 • Kim tasarladı? STIG_
 • Ne kadar basılabilir/popüler? Bu Transformer’ın 5 markası ve neredeyse 5.000 indirmesi var.
 • Nereden bulabilirim? Thingiverse

10. G1 Soundwave

Ses dalgası modeli, herhangi bir Autobot veya Decepticon ekranında etkileyici görünebilir. (Kaynak: Topsee via Thingiverse)

1980’lerin orijinal serisinden Soundwave’in bu modeli, neredeyse gerçeği gibi görünen aslına sadık bir reprodüksiyondur. Dönebilen eklemlerle tamamlanmıştır lakin dönüşmez. Soundwave, serideki Decepticon’ların hayranıysanız yazdırmak için çok güzel bir model.

Soundwave, boyama dışında çok fazla işlemeye ihtiyaç duymuyor. Tasarımcı, eklemler birbirine sıkıca oturduğundan montaj için tutkal gerekmediğini söylüyor. Yalnız pek tabii sonuçlarınız yazıcınıza bağlı olarak değişebilir.

 • Kim tasarladı? CautionLowSign
 • Ne kadar basılabilir/popüler? Bu baskı, 8 marka ve 7.000’den fazla indirme ile biraz gürültü yapıyor.
 • Nereden bulabilirim? Thingiverse

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.