Home Haber 3B Yazıcıyla Kıyafetlerinize Resim Basın

3B Yazıcıyla Kıyafetlerinize Resim Basın

3B Yazıcıyla Kıyafetlerinize Resim Basın
image_pdfimage_print

Simone Fontana adlı YouTube kullanıcısı, Ultimaker 2+ 3B yazıcısını tişörtler için  bir ‘Resim Baskısı Makinesi’ne dönüştürmenin yolunu buldu. Üstelik her şey o kadar kolay ki, bir Ultimaker 2+ yazıcınız var ise Simone’un yönergelerini takip ederek tişörtlerinizin üzerine dilediğiniz şekilde 2B baskılar yapabilirsiniz…   

 

 

Yalnızca üç boyutlu nesneler üretebilen 3B yazıcıların, 2B baskı alanında böylesine işe yarar bir kullanım senaryosu olabileceğini tahmin etmek oldukça zor olmalı. Üstüne üstelik, bir de yapacağınız baskının tasarımı ve rengini kendiniz belirliyorsanız, bu bir hobi haline dönüşebilir.

Baskı işlemi direk olarak kumaşın üzerine yapılıyor. Ancak öncelikle, 3B yazıcınızı tişörtünüze göre kalibre etmeniz gerekiyor. Tüm sürecin en can alıcı noktası burası denebilir. Kalibrasyon işlemini oldu varsayarsak, geriye yalnızca istediğiniz renk filamenti yazıcıya takmak kalıyor.

 

 

İşin biraz daha teknik kısmına inersek, Fontana ilk olarak Adobe Illustrator kullanarak kendine 2 boyutlu bir resim çizmiş. Ardından, resmi .STL formatında çıkararak  Rhino 3D dilimleme programında (slicing software) açtıktan sonra 0.6mm katman kalınlığı gibi bir değer vererek maksimum yükseklikte olmasını sağlamış.

 

 

Yalnızca 3 katmandan oluşan çıktılar tişörtün üzerine yapışarak 2B baskı havası katıyor. Simone’un bu projede kullandığı Ultimaker 2+ 3B yazıcıyı edukkan.3dortgen.com dan keşfedebilirsiniz.

Ah, unutmadan: nozul sıcaklığı 220 dereceye ulaştığında tişörtleriniz yanabilir.  Detayları öğrenmek istiyorsanız buradan Fontana’nın videosunu izlemenizde fayda var.

 

 

Kaynak: 3ders.com | ilgili içeriğe git

Yazar: Çağan Kuyucu

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.