Home Haber 3B Tarayıcı Kabin: Luna

3B Tarayıcı Kabin: Luna

3B Tarayıcı Kabin: Luna
image_pdfimage_print

3D scanning teknolojisi, geleceğin teknolojisi olan 3D printing ve virtual reality (sanal gerçeklik) teknolojileriyle birinci dereceden ilişkisi olan, önemli bir yöntem.

Estonyalı girişim Wolfprint 3D, seedinvest.com üzerinde başlattığı kitlesel fonlama kampanyasında, kişinin içine girip kolayca kendisini taratabileceği bir 3B tarayıcı kabin için fon bekliyor.

2014 yılında Timmu Töke tarafından kurulan Wolfprint 3D’nin tasarladığı 3B tarama ‘kabininin’ ismi Luna olarak belirlenmiş.

2020 yılında VR’nin bu alanda 1,5 milyarlık bir pazar payına sahip olacağını düşünen girişimciler, Luna’nın teknik detayları hakkında pek bilgi vermezken; bu makinenin oyun şirketleri, 3B uygulamalar ve VR şirketleri için çok iyi olacağını iddia etmiş.

 

 

Normalde bir insanı taratmak istediğinizde yaklaşık 400 dolarlık bir maliyet çıktığını belirten şirket yetkilisi, 8000 dolara satışa sunacakları Luna’yı çare olarak göstermiş.

Aslında ilk bakışta 8000 dolar biraz pahalı dursa da, bir şirket için düşündüğümüzde gayet makûl bir fiyat denebilir. İçerisinde insanların çok olduğu bir oyun yapmak istediğinizde, teker teker tarama ve tarama sonrası işlemler oldukça zahmetli olacaktır, Luna ile ise çok daha pratik halledilebilir. Ayrıca bazı şirketlerin Luna’yı AVMlere, sokaklara yerleştirerek hem para kazanıp insanlara kendi dijital 3B dosyasını satarak hem de aynı dosyayı oyun şirketlerine satarak gelir elde etmesi hiç de zor durmuyor. Çünkü Luna’nın üzerinde para alışverişi yapabilen bir mekanizma da bulunuyor.

Şirketler açısından bir yatırım halk açısından ise her an sokakta karşımıza çıkabilecek ve 3B taranmış fotoğrafımızı alabileceğimiz bir ürün olmuş.

Luna’nın sitesine buradan göz atabilirsiniz, halihazırda yapılmış birkaç scan dosyasına ücretsiz .fbx formatında ulaşmanız mümkün.

 

 

Kaynak: 3ders.org | İlgili içeriğe git

Yazar: Hasan Hüseyin Kesen

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.