Dubai hükümetiyle imzaladığı kontratlar sonucunda, şehirde bir 3B gökdelen basmasına karar verilen şirket Cazza, bunu “vinçli baskı tekniği” diyebileceğimiz bir teknikle başarmayı planlıyor. Aslen, 2030’a kadar binalarının %25’inin 3B baskı ile üretilebileceğini söyleyen Dubai hükümeti için bu pek de sıradışı bir gelişme değil.

Ayrıca, Dubai’nin 3B yazıcı teknolojisinin inşaat sektöründe kullanımına en yaygın rastlandığı ülkelerden biri olduğunu da söylemek gerekir. Daha önce de haberlerimizde kendisinden bahsettiğimiz genç girişimci Chris Kelsey’in bir ürünü olan Cazza technologies, bu anlamda büyük bir umut vaat ediyor. 

Vinçli baskı tekniğinin detaylarına inmeyen Chris, tekniğin metal ve beton yığınlarının 3B baskı metoduyla üretilmesinden başka bir şey olmadığını açıklıyor. Ancak bunun dışındaki parçaların da geleneksel yöntemlerle üretileceğini ekliyor.

 

 

Chris, mimari açıdan karmaşık yapılar üretebilmenin yanında bunu daha önceden görülmemiş bir hızda yapacaklarını iddia ediyor. İlerleyen zamanlarda bu teknolojinin nereye gideceğini hep birlikte göreceğiz.

 

Yazar: Çağan Kuyucu

Kaynak: 3ders.com | ilgili içeriğe git

Send this to friend