Home Haber 3B Bisiklet İle Bin Kilometre

3B Bisiklet İle Bin Kilometre

3B Bisiklet İle Bin Kilometre
image_pdfimage_print

Fransız 3B baskı şirketi Sculpteo, iki tasarımcısının deneyimini bizzat yaşadığı 3B basılmış bir bisiklet ile 1000 kilometrelik Las Vegas – San Francisco seyahatinin gerçekleştirildiğini açıkladı.

Bu açıklamayı 3B yazıcıların ve kendi ürünlerinin referansı olarak gören şirket; bisiklet üreten bir firma olmadıklarını ve olmayacaklarını, bu bisikletin sadece bir 3D Printed emsali olduğunu da belirtmiş.

 

 

CES 2017’de sunumu yapılan bisikletin tasarım ve baskı süreci yaklaşık 7 hafta sürerken, şirket bisikletin %70’inin çevrimiçi üretim servislerinden temin edildiğini ve 3B baskı kısımlarıyla da birlikte –Pedallar Alumide(Aliminyum ve naylon karışımı 3D yazıcı materyali) ile; gidon kısmında SLS 3D metoduyla CLIP ve SLS teknolojileriyle; fren kısmı ise 3B basılmış titanyum, esnek poliüretan ve  elastomerik poliüretan ile- yaklaşık 4000$’a üretildiğini açıklamış. Bu videoda bisikletin hangi parçalarının hangi materyaller ile üretildiğinden üstünkörü bahsediliyor.

8 Ocak’ta Las Vegas’ta başlayan yolculuk 20 Ocak’ta San Francisco’daki Sculpteo ofisinde sona ermiş. Yolculuğun detaylarını merak eden gezgin arkadaşlarımızı ve bisikletin detaylarını merak eden teknoloji severleri bu tarafa alalım.  

 

Yazar: Hasan Hüseyin Kesen

Kaynak: 3ders.org | İlgili içeriğe git 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.