Home İlham 3 Maker Çocuk, 3B Yazıcı ve 3 İcat

3 Maker Çocuk, 3B Yazıcı ve 3 İcat

3 Maker Çocuk, 3B Yazıcı ve 3 İcat
image_pdfimage_print

3B yazıcılar ve Maker hareketi kapsamında güzel şeyler olmaya devam ediyor.

Popular Science’ın derlediği Autodesk tarafından destek almış 3 ‘genç’ arkadaşımızın projelerine göz atalım:

Jordan Reeves 


11 yaşındaki genç hanımefendi, doğuştan gelen bir sorun dolayısıyla dirseği dahil sol alt kolu olmadan hayatını devam ettiren bir maker. Reeves, 10 yaşında tasarladığı, parlatıcı madde sıkan protez kolunu Autodesk’ten mentörü Sam Hobish ile çalışarak 5’li tasarımdan vazgeçip tekli, krema pompasına benzeyen bir tasarım geliştirdi. Genç maker, kendisi gibi fiziksel engelli arkadaşları için tuvalet kağıdı kullanımını kolaylaştıracak bir proje üzerinde çalışıyor.

Jacob Sparry

Babasının çalıştığı yerdeki 3B yazıcıyı, babasına mail gönderip gün sonra objeyi teslim alacak şekilde kullanan 15 yaşındaki Jacob, sonraları Thingiverse’de gördüğü 2 yüzüklü tasarım üzerine kafa yorarak içine bir de top koydu ve 5 halkalı, merkezinde top olan bir stres oyuncağı ortaya çıkardı. Jacob, tüm bu süreç boyunca sürekli arkadaşlarıyla fikir alışverişi yaparak tasarımını geliştirmiş.

Alexis Lewis

Küçük yaşlarda okuduğu, 2 yaşındaki çocuğunu dumanda boğulmasın diye balkondan atmak zorunda kalan anne hikayesinden etkilenen Alexis, bu tarz olayları minimize etmek umuduyla bir Top Maske (Mask Pod) geliştirdi. Alexis Amerikan futbolu topuna benzeyen tasarımı sayesinde, yangının olduğu evdeki kişilere maske ulaştırabilmeyi kolaylaştırmayı amaçlıyor. Alexis’e göre; polislerin ve ambulansın itfaiyeden önce olay yerine ulaşması durumunda itfaiye gelmeden olaya müdahale edememeleri çok kritik bir nokta. İşte bunu engellemek isteyen genç kadın, tasarladığı top sayesinde olay yerine gelen ilk sivil itfaiyecinin, polisin veya ambulans görevlilerin yanındaki topu evin içine fırlatıp, en azından mağdur insanların itfaiye gelene kadar idare edebilmesini sağlayacak.

Eğer biraz üzerine düşünecek olursak bu top, her evin ilk yardım çantasında bulunması için yeniden düzenlenebilir ve bu maskeyi içeri fırlatma işini komşular da yapabilir.

Yazı popsci.com kaynaklı olarak yazılmıştır, detaylı meraklarınız için 3ders.org’a da göz atabilirsiniz.

Yazar: Hasan Hüseyin Kesen

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.