Home Haber ZBrush güncellendi

ZBrush güncellendi

ZBrush güncellendi
image_pdfimage_print

Bilmeyenler için: Zbrush, karakter modellemede üst seviye deneyim sunan bir ‘yontma’ programıdır. Hem vektörel tabanlı hem de piksel tabanlı bir uzaya sahip olan ZBrush; öğeleri bir kil, bir oyun hamuru gibi şekillendirmenizi sağlıyor. Fare ile kullanımı pek önerilmeyen program için çizim tableti kullanarak dijital heykeltıraşçılıkta profesyonelleşebilir, yeni oyun-film karakterleri yaratabilir veya 3 boyutlu yazıcınızla fiziki ortama geçirebileceğiniz figürler oluşturabilirsiniz.

Tüm bu yetenekleriyle diğer 3 boyutlu tasarım programlarından sıyrılan uygulamaya yeni güncelleme geldi, işte yeni ZBrush 4R8:

Yeni Boolean sistemi

Bu yeni altyapı ile milyonlarca poligon içeren modellerin gerçek zamanlı önizlemelerine bakarken bile model üzerinde değişiklikler yapılabilir.

Vektör yer değiştirme

Bu özellik sayesinde ağız, burun, kol gibi uzuvlar vektörel olarak fırçalarda bulunacak ve biz o fırçayı seçerek istediğimiz modelin üzerine tek tuşla uzuv çizebileceğiz. “Bir kere yont, daima kullan” özelliği sayesinde zaman ve enerji kazanımı sağlanacak.

Yeni deforme ediciler

Gerçek zamanlı kompleks dönüştürmeler/deformeler yapabilmek artık daha kolay.

Gizmo3D

Bu özellik model manipülasyonu konusunda TransPose’a bir alternatif oluyor. Çok yönlülüğü sayesinde, içerisinde deforme edicilerin ve çoklu nesne dönüştürücülerin de olduğu fonksiyonlar içeriyor. Tamamen kişiselleştirebilir.

 

3B yazı ve SVG şekil oluşturucu

Artık; gerçek geometri, değişken kalınlık ve eğimli kenarlı karmaşık modeller oluşturmak için sistemde bulunan fontlar kullanılabilir. Logolar veya diğer tasarımlardan kolayca model oluşturabilmek için SVG formatındaki 2B vektör dosyalarını da kullanabileceğiz. Yeni boolean sistemi ile birlikte, karmaşık modeller için basit çözümlere sahibiz.

Yeni gelen 3 plugin’den ZBrush to Photoshop CC ile; 3B uzayda oluşturduğunuz nesnelerin birleştirme(compositing) için, boşlukları otomatik doldurarak kolayca Photoshop’a gönderilmesi sağlanacak. Scale Master ile 3B yazıcı kullanıcıları için gerçek boyutlarda ölçeklendirme ve yine 3B yazıcı kullanıcılarının çok hoşuna gidecek Zbrush to Sculpteo ile modellerinizi tek tuşla, çevrim içi 3B model paylaşım kütüphanesi olan Sculpteo’ya yükleme özellikleri geldi.

 

Yarın(15.06.2017) buradan uygulamalı tanıtım eğitimi 1 gün aranın ardından devam edecek. Farklı alanlarda uzman kişilerin yaptığı yayınları izlemeniz tavsiyemizdir.

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.