1

Wilson’un Yüksek Mühendislik Ürünü Havasız Basketbol Topu

2023 NBA Slam Dunk etkinliğinde K.J. Martin, Wilson’ın 3D Havasız Prototip Basketbol Topu’nu tanıtarak tüm dikkatleri üzerine çekti. Siyah kafes desenli bu benzersiz basketbol topu, elinde tuttuğu siyah kafes deseniyle büyük ilgi gördü. Bir yıl sonra, Wilson, NBA All-Star etkinliği için özel olarak tasarlanan Wilson Airless Gen1 topunu piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Bu top, prototipin doğrudan bir evrimi olarak karşımıza çıkıyor ve şimdi üç farklı renkte sunuluyor. Teknoloji meraklıları için özel olarak tasarlanan bu top, kullanıcılarına kendi benzersiz basketbol toplarını oluşturma şansı veriyor.

Wilson’ın takım sporları küresel araştırma ve geliştirme kıdemli direktörü Kevin Krysiak, “Bu konuda büyük bir talep vardı,” diyor. “NBA oyuncularından gelen yoğun ilgi, teknoloji uzmanlarının talepleri ve NBA yöneticilerinin bu ürünü istediği yönündeki geri bildirimler, bize bu basketbol topunu piyasaya sürme kararı almamız konusunda büyük bir itici güç oldu. İhtiyacı olan birçok insan vardı ve onlara hizmet etmek için bu adımı atmamız gerekiyordu.”

İşte beklenen an geldi! Airless Gen1, 16 Şubat’ta Wilson.com’da siyah, kahverengi ve kirli beyaz doğal tonlarda satışa sunulacak. Bu özel lansman, NBA All-Star hafta sonunun bir parçası olarak Indianapolis’teki NBA Crossover etkinliği sırasında gerçekleşecek.

Yeni versiyon, orijinal prototipte yapılan iyileştirmeleri içeriyor. Wilson’ın inovasyon müdürü Nadine Lippa, “Bu üzerinde çalışmak gerçekten keyifliydi,” diyor. “Wilson, ürünlerimizi daha da geliştirmek adına 3D baskı ve çeşitli son teknolojileri keşfetmeye kararlı bir şekilde yatırım yapıyor.

3D baskılı top, ağırlık, boyut ve sıçrama açısından normal bir basketbol topunun performans özelliklerine tam uyumlu olarak, tamamen oynanabilir bir şekilde sunuluyor. Sekiz panel benzeri “lob” şeklinde tasarlanan kafes yapısı, herhangi bir şişirmeye ihtiyaç duymadan kullanılabiliyor. Wilson’ın inovasyon müdürü Nadine Lippa, bu topun geliştirilmesi sürecinde, yüksek enerji geri dönüşüne sahip ve aynı zamanda dayanıklılık özellikleri taşıyan uygun malzemelerin bulunmasının önemli olduğunu belirtiyor. Wilson Labs mühendisleri, Chicago’da, kırılma ve sıçrama performansını dengelerken basketbol ihtiyaçlarına uygun, özel bir elastomerik malzeme içeren lazerle sinterlenmiş bir tozdan üretilen bu kombinasyonu birkaç yıl süren çalışmalar sonucunda oluşturdu.

Bu ürün, ilk kez 2023’te Salt Lake City’de tanıtıldıktan sonra güncellemelerden geçmiş ve şimdi 2.500 dolarlık uygun fiyatlı “son derece sınırlı bir sürüm” olarak piyasaya sunuluyor.

Kafes yapısı, dijital ve fiziksel testlerle top performansını daha tutarlı hale getirmek için bazı küçük değişikliklere tabi tutuldu. Mühendisler, üretim ve işlem sürecini hızlandırmak amacıyla kanallara delikler ekledi. Zira 3D baskılı bir toz olduğundan, topun baskısı tamamlandığında gevşek tozun temizlenmesi ve yarıklardan çıkarılması gerekiyor.

Lippa, “Bu deliklerin eklenmesi, topun tozdan arındırılma sürecini hızlandırıyor,” diyor. “Aynı zamanda daha tutarlı bir top yaratıyor. Ve sadece görsel açıdan şık duruyor.” Üretim süreci, baskı, düzleştirme, boyama ve mühürleme adımlarını içermektedir. Artık her topun küçük bir özelleştirme paneline sahip olacağı ve bu sayede Wilson’ın her topa özel numaralar veya detaylar ekleyebileceği bir özellik sunulacak.

Muhtemelen en dikkat çekici değişikliklerden biri, Airless Gen1’in sadece siyah değil, aynı zamanda “kahverengi” ve kirli beyaz bir “doğal” renkte de satışa sunuluyor olmasıdır. Baskı işlemi sırasında polimerin temel rengi doğal olduğundan, bu renk seçenekleri “istediğiniz renge boyamak için mükemmel bir tuval” görevi görmektedir.

Lippa, geçen yıl sadece siyah renkte piyasaya sürülen ürünün, “ele avuca sığmaz, çekici” bir tasarım sunduğunu söylüyor. İlk perakende sürümde renk çeşitliliği, teknolojinin özelleştirme yeteneğini vurgulamaktadır. Lippa kahverengiye olan sevgisini itiraf ederken, Krysiak ise siyah renge olan hayranlığını sürdürüyor.

“Ben hala siyahın çarpıcı olduğunu düşünüyorum,” diyor. “Bir basketbol topundan bahsediyoruz ve bu kadar dikkat çekici bir tasarımı olan başka bir top hatırlamıyorum. Airless Gen1 farklı. Oldukça etkileyici.”

3D baskılı bir top üretme konsepti, geleneksel üretim yöntemlerine meydan okuma anlamına geliyor. Lippa, “Eğer işleri şimdiye kadar yaptığımız gibi yapmaya devam edersek, elde ettiğimiz sonuçlar da aynı olur,” diyor. Wilson’ın umudu, normları zorlayarak ve 3D baskılı havasız toplara olan ilgiyi artırarak, endüstriyi teknolojiyi benimsemeye yönlendirmektir. Krysiak, halihazırda yüksek mühendislik gerektiren bir süreç olan 3D baskılı top üretiminin, artan ilginin teknolojiyi daha yaygın hale getirebileceğini ve üretim ile malzeme maliyetlerini azaltmaya yardımcı olabileceğini belirtiyor. “Hedef, Gen2 ve sonrasında daha fazla benzer ürünü kullanıma sunmaktır,” diyor.

Lippa, 3D baskılı bir topun sadece şişirilebilirlik sorunlarını çözmekle kalmadığını, aynı zamanda Wilson’ın tüketici ihtiyaçlarına hızla uyum sağlamasına ve katmanlı üretimin sunduğu potansiyel sürdürülebilir avantajların kapılarını açmasına olanak tanıdığını vurguluyor.

Referans: https://bitly.ws/3dENz