Home Haber Uzun Zaman Sonra Dişlerine Kavuştu

Uzun Zaman Sonra Dişlerine Kavuştu

Uzun Zaman Sonra Dişlerine Kavuştu
image_pdfimage_print

Avustralya’da, hayatının baharında geçirdiği bir trafik kazası yüzünden üst çenesini ve üç dişini kaybeden bir hanımefendi, 3B yazıcı sayesinde, şimdi gülümsüyor

Susie Robinson, geçirdiği kaza sonucu ciddi yaralar alırken elinin ve üst çenesinin üç yerden kırılması sonucu birçok ameliyata girdi çıktı. Önce, doktorunun tavsiyesi üzerine çene implantı taktıran Susie, bu implantın bir süre sonra parçalanmasıyla yine eski sorunlarıyla baş başa kaldı. Bir yıl boyunca sadece çene özelinde 100.000 dolar harcama yapan Susie’ye, Doktor George Dimitroulis ve 3B yazıcı denk geldi.

Doktor, “Çeneni 3B yazıcıda basacağız”  dediğinde çok şaşırdığını ve sersemlediğini söyleyen Susie, uzun arayışlar, acılar ve harcamalar sonucunda böyle bir öneri ile karşılaşınca başta fazla ciddiye almamış. “Yaşadığım acıları tekrar yaşamak istemiyorum, önerebileceğiniz başka bir şey var mı?” bile demiş. 

Doktorun “1 saatten az sürecek bir ameliyat” vaatlerine güvenen Susie, operasyonu kabul etmiş ve özel bir titanium ile basılan 3D printed üst çene, yeni dişlerle birlikte Susie Robinson’un vücuduna nakledilmiş. Baskı teknolojisi veya kullanılan yöntemler hakkında bilgi verilmemiş

Yeni çenesiyle birlikte etrafa mutluluk saçan hasta “Böyle teknolojilerin okul projesi falan olduğunu düşünürsünüz. Benim gibi öze olmayan sıradan insanlara bile dokunabilmesi çok hoş” demiş.  

 

 

Yaklaşık 100.000 dolar harcadıktan sonra elle tutulur bir şey elde edemeyen kazazede, 8 bin dolarlık bir masrafla yeni çenesine ve dişlerine kavuşmuş oldu.

Kaynak: 3ders.org | abc.net.au 

 

 Yazar: Hasan Hüseyin Kesen 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.