Home Haber Speedo 3B Yazıcılardan Faydalanıyor

Speedo 3B Yazıcılardan Faydalanıyor

Speedo 3B Yazıcılardan Faydalanıyor
image_pdfimage_print

Yüzücü ekipmanları ile tanınan Speedo, son 5 yıldır çeşitli ekipmanlarını üretirken 3B yazıcılardan faydalandığını açıkladı. Nottingham’daki Ar-Ge merkezinde triple-jetting tipi yazıcılarla iterasyon yaparak üretim süresinde kayda değer bir tasarruf sağlayan Speedo, teknolojiye çabuk adapte olan yüzücü-giyim şirketlerinden birisi.

Tüm bu işlerin arkasındaki “Aqualab” laboratuarı, spor bilimleri dünyasında iyi bir saygınlığa sahip. Laboratuarda 3B yazıcılardan 3B tarayıcılara kadar gerekli tüm teknolojik ekipmanlar bulunuyor.

 

 

Yalnız Speedo’yu bu günlere getiren tek gecelik bir başarıdan söz edilemez. 2010 yılında Speedo, 3D Printing alanında ciddi yatırımlarda bulunmuş. Tasarım Yöneticisi Chris Donson o günleri kendi sözleriyle şöyle açıklıyor:

“Satın alma gerçekleşip nihai kararlar verildiğinde tüm takım bazı test ve eğitimlere tabi tutuldu” ve ekliyor, “Stratasys’den gelen yetkililer 3B yazıcılarda bakım-tamir, 3B modelleme ve dilimleme programının kullanılması konusunda bizlere bir eğitim verdiler.”

Speedo’nun popüler yüzücü gözlüklerinin üretiminde ise silikon ve termoplastik kauçuklar kullanıyor. Objet Connex modelli yazıcı, bu kauçuk ve termoplastik kısımların üretimini üstleniyor diyebiliriz.

 

 

Speedo, 3B yazıcıları üretim sürecine bir kere dahil ettiğinizde, artık onların tüm üretim sürecinin kalbine yerleştiğini söylüyor. Hatta gözlüklerin su geçirmezliğini, yüze uyumunu ve rahatlığını bile ilk önce 3B yazıcıda ürettikleri prototiplerle test ediyorlarmış.

Bugün profesyonel yüzücülerin kullandığı Speedo gözlüklerin perde arkasında sadece deneyimli çalışanlar değil, ancak 3B yazıcılar da bulunuyor.

 

Yazar: Çağan Kuyucu

Kaynak: 3ders.com | ilgili içeriğe git

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.