1

Shining 3D EinScan ile Üretim Süresini ve Malzeme Maliyetini Verimli Bir Şekilde Nasıl Azaltırsınız?

Amerikan otomobil üreticisi Ford Motor Company’de Lincoln Continental adında bir dizi lüks otomobil üretiliyor. Modelin dış cephesinde, arkaya monte edilmiş bir yedek lastik olması ve belirgin Avrupa stili ürünün imza özelliklerini taşıyor. Tam ölçekli üretime girişinin bir parçası olarak birinci nesil Continental, tamamen yeni bir otomotiv segmenti olan kişisel lüks otomobilin öncüsüydü. İkinci Dünya Savaşı’nın ardından, segment, performans ve yol tutuşu yerine özelliklere, stile ve konfora vurgu yaparak, spor otomobillerden ve büyük tur otomobillerinden daha büyük coupe ve üstü açılır otomobillere dönüştü.

Lincoln Continental

3D Tarama ile Özgünlük

Bryan Fuller’ın otomotiv-motosiklet tasarım ve kişiselleştirme mağazası Fuller Moto’da, 1967’den kalma İki Kapılı Coupe Lincoln Continental, SHINING 3D’den EinScan Pro 2X Plus tarayıcısının yardımıyla özgün bir hâl aldı.

Fuller ve ekibi öncelikle otomobilin içini, özellikle ayak boşluğunu taradı. Bu alana daha büyük hoparlörler eklendi. Hoparlörlerin eklenmesiyle eski çamurluk iç sac kaplaması yerine sığmadı. Bu nedenle ekip, çamurlukları 3D tarayarak özel çamurluk iç sac kaplaması oluşturmayı tercih etti.

EinScan Pro 2X Plus ile çamurluk iç sac paneli kaplaması verileri taranıyor
Ayak boşluğunun STL verileri temel alınarak Autodesk Fusion 36’da yeni bir panel tasarlanıyor. 3D tarama – tasarım iş akışını kullanarak, yeni panelin giydirmesi sağlanıyor.

“Tarama ile alanı çok az iş gücüyle veya hiç emek harcamadan doğru bir şekilde yeniden üretebiliyoruz. Böylelikle her iki taraf için de mükemmel bir uyum elde ediyoruz!”
– Bryan Fuller

EinScan Pro 2X Plus tarafından sunulan sonuçlara dayalı yeni panellerin tasarımı ve verilerinin alınmasından sonra Lincoln Continental’in ayak boşluğuna tam uyacak şekilde 3D baskılı iç saç panelleri özel olarak tasarlanıyor.

Eski usul kâğıt ve karton kalıpları kullanmak yerine 3D tarayıcıyı tercih ederek, tüm verilere daha kolay bir şekilde erişiliyor. 3D baskılı panel, EinScan’ın hassas yakalama kapasitesi sayesinde tam olarak yerine oturuyor.

“Shining 3D EinScan, araçlarımızı konsept aşamasından son montaja kadar ölçme, tasarlama, inşa etme konusundaki düşüncelerimizi tamamen değiştirdi! EinScan’imizin çalışma performansından ve yazılım kullanımının kolaylığından çok memnunuz! ”
-Bryan Fuller

Bryan Fuller ve EinScan birlikteliği hakkında daha fazla bilgi için Instagram’da @fullermoto‘yı takip edebilirsiniz.

Kaynak: shining3d