1

“Pilot” İle Anlık Dil Çevirisi Gerçek Oluyor

Pilot, çizgi filmlerde karşı karşıya geldiğimiz anlık dil çevirisini gerçeğe dönüştürmek amacıyla Indiegogo sayfasında kitlesel fonlama kampanyasını başlattı. İki farklı lisanı konuşan insanlar arasındaki engelleri kaldırmak amacıyla yola çıkan Pilot, birçok dil arasında anlık çeviri hizmeti verebiliyor. Bunun için kulaklık şeklindeki cihazı kulağınıza takmanız yeterli. Cihaz 6233 destekçi tarafından 1.396.163 dolar (anlık miktar) toplamayı başardı. Hedeflenen ise yalnızca 75.000 dolardı. Yani şirket, hedeflediği tutardan %1862 kadar daha fazla topladı. Bu beklentilerimizin gerçeğe oldukça yaklaştığını gösteriyor. Ne dersiniz? Belki de pek yakında Çin’de yaşamak için Çince öğrenmemize gerek kalmayacak.

Biraz Pilot’un çalışma mekanizmasına göz atalım:

Cihaz iki farklı kulaklıktan oluşuyor. İsterseniz bu kulaklıkların ikisini de kendi kulaklarınıza takıp müzik dinleyebiliyorsunuz. Veya tekini kendi kulağınıza diğerini de konuşmasını çevirmek istediğiniz kişinin kulağına takarak telefondan uygulamayı başlatıyorsunuz. Böylece cihaz siz konuştukça anlık olarak dil çeviri işlemini yerine getiriyor. Bu esnada kulaklıklar birbirleriyle Bluetooth üzerinden haberleşiyorlar. Aşağıdaki video bunu çok daha güzel açıklıyor.

 

 

Google Translate ne kadar işlevsel olsa da, iki kişinin sağlıklı bir şekilde iletişime geçmesini sağlayamıyordu. Pilot ile birlikte bu sorun artık çözüme kavuşabilir. Ne de olsa konuşmak, yazmaya oranla daha konforlu ve insanların hayal ettiği şey de bu. Hiçbir dil bilmeseler dahi birbirleriyle konuşabilmek.

Mevcut sürüm yalnızca İngilizce, İspanyolca, Fransızca, İtalyanca gibi yaygın dilleri ücretsiz olarak sunuyor. Ancak ekstra bir ücret ödeyerek desteklenen diğer dilleri de açabiliyorsunuz. Şirket ayrıca kurumlara topluca dil paketlerini satma gibi bir gelir modeli de düşünüyor. Dil paketleri telefonunuzun yerel depolama alanında depolanacağı için çeviri işlemi yapılırken internet bağlantısı gerekmiyor.

Pilot Indiegogo sayfasında ön siparişe açıldı. Erken erişimcilerin ürünü 129 dolardan satın alabileceği belirtiliyor. Paket içeriği yukarıda da bahsettiğimiz gibi 2 farklı küpeden oluşuyor. Ekstra olarak taşınabilir şarj ünitesi ve tabii ki mobil uygulama da ürünle beraber geliyor.

Yılın merakla beklenen elektronik oyuncaklarından biri olacağı kesin, ki zaten yeterince fonlama topladı. Ancak Indiegogo sayfasından hala katkıda bulunabilirsiniz veya bir tane sipariş edebilirsiniz.   

 

Kaynak: cnet.com

Yazar: Çağan Kuyucu