Home Haber Orion Uzay Aracı 3B Yazıcı İle Üretilecek

Orion Uzay Aracı 3B Yazıcı İle Üretilecek

Orion Uzay Aracı 3B Yazıcı İle Üretilecek
image_pdfimage_print

Uzay araştırmalarına 3B yazıcıları dahil ederek halihazırda roket motorları ve benzeri hava aracı parçaları üreten NASA, uzayı keşfetmek amacıyla boşluğa fırlatılan Orion adlı uzay aracını baştan aşağı 3B yazıcıda üretme kararı aldı. 

 

 

Şu günlerde 3B yazıcı dünyası ile ilgili olarak NASA’daki hareketliliğe sıkça tanık oluyoruz. Hatta eğer ilgiliyseniz; sadece birkaç gün önce Orion adlı uzay aracının motorlarını üretmesi için, NASA’nın bir 3B yazıcı şirketiyle $1.6 milyar’lık bir kontrat imzaladığını da hatırlayacaksınızdır.

Bugün alınan kararla, Lockhead Martin, FARO Technologies, Direct Dimensions, Met-L-Flo, the Floride Institute of Technology ve Cicinnati Inc. gibi alanında uzman şirketlerin beraber yapacakları iş birliği sayesinde, Uzay aracının Orion Crew adı verilen kısmının tamamen 3B yazıcıda üretilmesi amaçlanıyor.

 

 

Çabucak üretim sürecine geçilen projenin ilk aşaması; FARO’nun bir 3B tarayıcı kullanarak, gerçek Orion Crew’in iç kısmını taramasıyla başladı. Uzay aracının boyutu 3m ve 5m gibi göz korkutucu değerlere sahip olmasına rağmen Focus 3D X330, işin üstesinden gelmeyi başardı.

Boyutlar bu kadar büyük olunca, doğal olarak parçaları üretmek için devasa bir 3B yazıcı gereksinimi kaçınılmazdı. Bu nedenle daha önceki yazımızdan aşina olabileceğiniz BAAM adlı devasa 3D yazıcı, bu zorlu işlem için tercih edildi.

 

 

Üretim süreci boyunca “eğitime katkı” unutulmadı. Küçüklü büyüklü tam 150 adet parça ve devasa dış kasa üretilirken, Floride Institute of Technology Üniversitesi öğrencileri, süreci tüm ayrıntılarıyla gözetleme fırsatı yakaladı. Bu uygulamanın, geleceğin üretim profesyonellerini yetiştirmek için yapıldığını açıklayan NASA büyük bir takdiri hak ediyor.

Çok amaçlı uzay aracının gerçekleştireceği görevler arasında, astronotlar için boşlukta bir barınak olması ve çeşitli aletlerin korunması için depo görevi görmesi bulunuyor. Asteroitlerin ve Mars’ın keşfi için büyük önem taşıyan uzay aracı, insanoğlunun uzay keşfi konusundaki deneyimlerine bir yenisini daha eklemek amacıyla uzayda bir docking station görevi görecek. Ve astronotlar bu istasyon aracılığıyla exchange edilecek.

Yakın zamanda tamamen 3B yazıcı ile üretilecek olan Orion adlı uzay aracına ait fotoğraflara aşağıdan göz atabilirsiniz. İlgi çekici bir bilgi olarak, uzay aracının 4 kişilik bir kapasiteye sahip olduğu belirtiliyor.

 

Yazar: Çağan Kuyucu

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.