Home Haber KTÜ Öğrencileri Artık 3B Yazıcı Kullanıyor

KTÜ Öğrencileri Artık 3B Yazıcı Kullanıyor

KTÜ Öğrencileri Artık 3B Yazıcı Kullanıyor
image_pdfimage_print

Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde robotik çalışmalar yapan bir ekip olan Savunma Sistemleri ve Teknoloji Topluluğu (SAVSİSTEK) faaliyetlerine, yeni tanıştığı 3B yazıcılar ile devam ediyor.

Daha önce de İHA (İnsansız Hava Aracı), İKA (İnsansız Kara Aracı), İDA (İnsansız Deniz Aracı) gibi ürünler ortaya koyan öğrenciler, 3B yazıcı edindikten sonra çalışma alanlarının genişlediğini ve artık daha özgür olduklarını söylüyor

“3B yazıcılar çok büyük parçalar halinde olmadığı sürece zaman konusunda bize büyük avantaj sağlıyor. İhtiyaç dahilindeki parçaları kendi göz zevkimize göre tasarlayıp, baskı alıp, projelere uygunluğunu test etme şansı yaratıyor. Aynı zamanda maliyet açısından da yarar sağladığını söyleyebiliriz.”

 

 

3Dörtgen sponsorluğunda 3B yazıcıyla ilk tanıştıkları süreçte deneme olarak 2,5 saat süren ve 2 parça halinde basılan bir İHA (drone) kanadı baskısı alan ekip, bugünlerde de farklı bir İHA için bazı parçaları 3B yazıcı ile bastı.

Tubitak’ın düzenleyeceği UAV’a 5 proje ile katılacak olan SAVSİSTEK,  bu projelerde bazılarının %90’ını bazılarının ise %70’ini 3B yazıcı ile basacak.

Not: Kapak (Cover) görseli temsilidir. 

Yazar: Sabri Erdi Yıldırım ve Derya Kaba

Düzenleme: Hasan Hüseyin Kesen

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.