1

Juno Uzay Aracı Jüpiter’in Yörüngesine Girdi!

Uzay ve havacılık dünyası bugün hem insanoğlunun evreni keşfi için, hem de 3B baskı dünyası için unutulmaz bir gelişmeye sahne oldu. Yaklaşık 5 yıldır, yani Ağustos 2011’den beri uzay yolculuğuna devam eden uzay aracı Juno, bugün Jüpiter’in yörüngesine yerleşti. Bunun için 445 milyon mil mesafe kat eden uzay aracının bazı parçaları ise titanyum materyal ile 3B yazıcıdan üretildi.

 

Juno, basketbol sahasını rahatlıkla kaplayacak bir büyüklükte.

 

Dünya’mızdan 300 kat daha büyük olan Jüpiter keşfedilmeyi bekliyor. Bilim insanlarının Jüpiter üzerine yaptıkları tahminleri doğrulama fırsatı bulacakları bu yolculuk akıllardaki birçok soruyu giderecek.

Bu yolculukla birlikte tarihte Jüpiter gezegeninin ilk yüksek çözünürlüklü fotoğrafları Juno uzay aracı tarafından çekilmiş olacak. Aynı zamanda Juno, Dünya dışındaki bir gezegeni kutuptan kutba turlayan ilk uzay aracı unvanını da elde etmiş olacak.   

Bilim insanları, Juno’nun Jüpiter’in yörüngesini 37 kez turlayacağı bu yolculuk süresince, Jüpiter’in Dünya’dan 20.000 kat daha fazla olan manyetik alanına ilişkin bilgiler elde edecekler.

Jüpiter’in Güneş sistemimizde oluşan ilk gezegen olduğu düşünülüyor, ancak herhangi bir kesin bilgi mevcut değil. Buna ek olarak yaklaşık 4.5 milyar yıl önce oluştuğu tahmin ediliyor.

Güneş’ten 80 kat küçük olan Jüpiter, neredeyse tamamen Hidrojen ve Helyum’dan meydana gelen bir gaz kütlesi. Üzerinde Dünya’nın 2 katı büyüklüğünde bir “Kırmızı Nokta” bulunması onu daha da çekici hale getiriyor.  

Dilerseniz rakamların konuştuğu infografiklere aşağıdan ulaşabilirsiniz.

 

 

 

Yazar: Çağan Kuyucu