Home Haber HP’den 3B Yazıcı Sektöründe Büyük Hamleler

HP’den 3B Yazıcı Sektöründe Büyük Hamleler

HP’den 3B Yazıcı Sektöründe Büyük Hamleler
image_pdfimage_print

Dünyanın en eski teknoloji şirketlerinden biri olarak tanıdığımız ve oldukça geniş bir alanda faaliyet gösteren HP, içinde bulunduğumuz mayıs ayı boyunca son derece hareketli bir dönem geçirdi. 2B yazıcılar denildiğinde akla ilk gelen teknoloji şirketlerinden birisi olan HP, gerçek anlamda bu ay 3B yazıcı sektörüne dahil oldu. Bu hamle, Nike, BMW, Siemens gibi birçok şirketi de harekete geçirdi. Peki mayıs ayında ne oldu? HP ne gibi girişimlerde bulundu ve tüm bunlar 3B yazıcı sektörü için ne önem taşıyor?  

 

10 Mayıs 2016: HP, 3B yazıcı sektörüne yatırım yapmak amacıyla Tech Ventures VC fonunu duyurdu

17 Mayıs 2016: HP, Jet Fusion Technology adlı renkli üretim yapabilen 3B yazıcısını duyurdu

18 Mayıs 2016: Nike 3B ayakkabılar üretmek için HP ile olan ortaklığını duyurdu

18 Mayıs 2016: Siemens HP ile olan ortaklığı sonucunda 3B yazıcıları üretimde kullanacağını duyurdu

18 Mayıs 2016: BMW, HP ile ortaklığa giderek parça üretimi için 3B yazıcı kullanacağını duyurdu

 

Tüm bu gelişmelere baktığımızda aslında HP’nin geliştirdiği Jet Fusion Teknolojisinin gerçekten yenilikçi bir teknoloji olduğu sonucuna varıyoruz. HP’nin yeni yazıcısını duyurmasının üzerinden 24 saat geçmeden yapılan ortaklıklar, bizlere yolun henüz başlangıcında olduğumuzu gösteriyor. Kuşkusuz, önümüzdeki günlerde ortaklık sayısı uzayan bir liste haline dönüşecek. Biz tüketiciler olarak günlük hayatımızda 3B yazıcı ile üretilmiş ürünlerle daha sık karşılaşacağımız su götürmez bir gerçek.

 

HP, 3B yazıcı sektörüne yatırım yapmak amacıyla Tech Ventures VC fonunu duyurdu

 

 

Geleceğin yıkıcı ve demokratize edici teknolojilerden geçtiğini savunan HP, Tel-Aviv, Palo Alto ve Kaliforniya merkezli başlattığı teknoloji odaklı yatırım fonuyla 3B Baskı alanında da umut verici start-up’lara yatırım yapacağını duyurdu. Henüz yatırımlar için ayrılan miktar açıklanmadı. Ek olarak 3B tarama gibi alanlarda da fırsatları arayacağını belirten HP’nin, 77 yıllık deneyimi olduğunu belirtmekte fayda var.

 

HP, Jet Fusion Technology adlı renkli üretim yapabilen 3B yazıcısını duyurdu

 

 

HP’nin bu ay içerisinde yaptığı en önemli hamlesi kesinlikle Jet Fusion adlı 3B yazıcının piyasaya sürülmesi oldu. Jet Fusion Teknolojisine sahip olan bu 3B yazıcı, tam anlamıyla renkli ürünler üretebiliyor. Fiyat bakımından 130.000$ seviyelerinde olduğu için daha çok endüstriyel tarafı hedefliyor. Performans bakımından 3D Systems’ın ProJet 660’ından veya Stratasys’in Connex’inden üstün özelliklere sahip olan Jet Fusion, kuralları yeniden yazmak için sahneye çıktı. Renki baskıyı naylon tozlarını boyayarak elde eden 3B yazıcı, bunu HP’nin InkJet teknolojisi sayesinde başarıyor. Saniye başına tam 340 milyon pixel ve voksel kalitesi sunuyor. En yıkıcı özelliği ise standart bir 3B yazıcıdan %25 daha hızlı üretim yapması.

 

Nike 3B ayakkabılar üretmek için HP ile olan ortaklığını duyurdu

Daha önceleri de 3B yazıcılar ile deneyimleri olan Nike, Jet Fusion Teknolojisi sayesinde çok daha hızlı ve ucuz üretim yapabilecek. Bu gelişmeyle birlikte, 3B yazıcıyla üretilmiş Nike ürünlerinin mağazalardaki sayılarının artmasını bekliyoruz.

 

 

 

Siemens HP ile olan ortaklığı sonucunda 3B yazıcıları üretimde kullanacağını duyurdu

Siemens, bu ortaklık sonucunda Jet Fusion 3B yazıcıları kendi üretim sürecinde kullanmayı amaçlıyor. Ancak bunun yanı sıra, Siemens tarafından üretilen yazılım, HP’nin Jet Fusion 3B yazıcılarında kullanılacak. Biraz açacak olursak, Siemens’in elinde bulundurduğu yazılım hem baskıların kalitesini artırıyor hem de renkli baskı alma konusunda büyük önem taşıyor.

 

BMW, HP ile ortaklığa giderek parça üretimi için 3B yazıcı kullanacağını duyurdu

 

 

BMW, Jet Fusion 3B yazıcısını seri parça ve kişiselleştirilebilir parçaların üretiminde kullanacağını açıkladı. Halihazırda 3B yazıcı ile üretilmiş çeşitli araçlara sahip olan BMW, 3B baskı teknolojisine en hızlı uyum sağlayan şirketlerden birisiydi. Ayrıca BMW, HP’nin Jet Fusion adlı 3B yazıcısını henüz geliştirilmeye başladığı ilk tarihten beri takip ettiğini ve çıkış tarihini büyük bir hevesle beklediğini itiraf etti. BMW’den Jens Ertel şu açıklamalarda bulundu, “Hiç durmadan evrim geçirerek, 5 yıl önce ilk defa prototipi yapılan bu makinenin bu günlere gelişine hep birlikte tanıklık etme fırsatımız oldu.”

 

 

Kaynak: TechCrunch, 3ders.com

Yazar: Çağan Kuyucu

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.