Home Haber Her Şeyi İçinde 3B Ev: PassivDom

Her Şeyi İçinde 3B Ev: PassivDom

Her Şeyi İçinde 3B Ev: PassivDom
image_pdfimage_print

Alıp başınızı İstanbul’dan, çılgın kalabalıktan uzaklaşmak istiyorsunuz değil mi? Ben de istiyorum. Herkes istiyor. Evet İstanbul’u seviyorum ama insanı cezbeden bir hermonisi var doğanın, doğa ile yalnız kalmanın.

Ukrayna merkezli şirketin geliştirdiği, 3B yazıcıların da katkısıyla oluşturulan bu PassivDom evleri, içimizi acıtırken yüzümüzü güldürecek özelliklere sahip.

PassivDom(Passive = Dışarıdan herhangi bir şeye ihtiyacı olmayan, genellikle güneş enerjisiyle yaşayan evler için kullanılan terim. Dom(дом) = Rusça’da “ev” )

Sadece görünüşü bile beni mutlu etmeye yeter aslında ama dahası var.  Taşınma ve kurulma konusunda çok kolay olan bu evlerde, sabah sipariş verdikten sonra akşam ayaklarınızı uzatarak kahve-kitap yapmanız mümkün.

Passive özellikli bir ev olması sayesinde, elektrik-gaz gibi bir ev için olmazsa olmaz gibi görülen özellikler hiç aranmıyor bile. Tüm ihtiyaçlarınızın kaynağı güneş oluyor. Bir mühendislik harikası olarak, evin yapısı 40 yıl boyunca paslanmamaya ve çürümemeye garantiliyken camları ise en az duvarları kadar sıcak olmak üzere tasarlanmış. Kışın sıcak, yazın serin bir eve sahip oluyorsunuz.

Akıllı bir ev olması sayesinde ise, ev içi ısı-nem ayarlamaları konusunda öğrenebilen(self-learning) bir yapıya sahip ve tüm ev içi kontrolleri telefonunuz ile idame etmeniz mümkün. Nesnelerin interneti (Internet Of Things) mantığına sahip eşyalarla donatılmasından dolayı, yaşayan bir eve sahip oluyoruz diyebilirim.

“Eşyalarla donatılmasından dolayı” cümlesini öylesine kurmadım. Evet, ev elinize donatılmış şekilde geliyor. Tamamen al-kullan. Araba alır gibi alıyorsunuz ve sadece kullanıyorsunuz. Dağda, bağda veya şehirde fark etmeksizin kullanabileceğiniz 5 yıldızlı bir otel hizmeti sunulmuş.

“Dağda, taşta, şehirde kullanabileceğiniz” cümlesi de öylesine kurulmuş bir cümle değil. PassivDom evlerini, kullanmak için imar izni gibi izinlere ihtiyacınız yok. (Tabii bu ülkemiz için ne kadar geçerli bilemiyorum)

Tüm bunların yanı sıra, ben bu haberi buraya her türlü yazardım ama asıl bizi bu noktaya getiren detay, evin bir kısmının 3B baskı (3D Printed) olmasıdır. Hangi kısımlarının 3B yazıcı eseri olduğu açıklanmamış ancak, evlerin 3D Printed olduğunu belirtmişler.

EURO

Her şey iyi güzel ama bunun bir de euro detayı var tabii ki. Ben fiyatı ilk gördüğümde pek de şaşırmadım; beklenen, makul bir fiyat denilebilir.

PassivDom evleri 29,900€’dan başlarken 64,900€’ya kadar çıkıyor. Bunun için vergiler nasıl bilmiyorum ama şu halde mevcut kur(3,93₺) ile 117.640₺ gibi makul bir fiyata bu evlere sahip olabilirsiniz.

 

Bir başka kaynaktan okumak isterseniz: 3ders.org

 

 

Yazar: Hasan Hüseyin Kesen

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.