Home Haber Görme Engelli Öğrencilere 3 Boyutlu Yıllık Sürprizi

Görme Engelli Öğrencilere 3 Boyutlu Yıllık Sürprizi

Görme Engelli Öğrencilere 3 Boyutlu Yıllık Sürprizi
image_pdfimage_print

3B yazıcıların endüstriyel ve kurumsal tarafta yarattığı katma değer, sektöre uzak olanların dahi gözünden kaçmayacak kadar belirgin bir durumda. Ancak belki de bu teknolojinin insanlar üzerinde yarattığı etki düşündüğümüzden çok daha farklıdır.

Son zamanlarda toplum üzerinde sosyal bir farkındalık yaratma amacıyla 3B yazıcı teknolojisini insanlara yardım etmek için kullanan, dünya çapında Maker komünitelerinin oluştuğunu görüyoruz. Türkiye’ye baktığımızda ise E-Nable, Onaranlar Kulübü ve Social MakerLabs için son zamanların en gözde olanları diyebiliriz.

 

 

Bu gibi topluluklar, hem yardımlarıyla insanların yaşam koşullarını iyileştiriyorlar hem de 3B yazıcıların sosyal yönünü görmemizi sağlıyorlar.

Daha önceleri 3 boyutlu yazıcıları kullanarak Soma’daki ailelere sabun üretme imkanı sağlayıp onlar için bir gelir kapısı yaratan Social MakerLabs, Şişli Etfal Hastanesi Onkoloji bölümünde kalan çocukları sanal gerçeklik teknolojisi ile fantastik dünyalarda yolculuğa çıkarmıştı.

 

 

Social MakerLabs yeni projesiyle bu sefer de görme engelli öğrencileri mutlu etti. 3Durak‘ın da desteğiyle tamamlanan projede, bu sene mezun olacak Kilyos Veysel Vardar Görme Engelliler İlköğretim Okulu öğrencileri için 3 boyutlu günlükler üretildi.

Böylece görme engelli dostlarımız da, tıpkı akranları gibi geçmişe dönük anılarını braille alfabesi ile yazılan günlüklerini okuyarak hatırlayabilecekler. Ayrıca öğrencilerin yüzlerinin teker teker taranıp günlüğe eklenmesinin de iyi düşünülmüş bir jest olduğunu söylemeden geçmeyelim.

Social MakerLabs’e ve sosyal farkındalık konusunda çalışmalarını yürüten tüm dostlarımıza dünyayı daha iyi hale getirdikleri için teşekkür ederiz. 

 

Yazar: Çağan Kuyucu

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.