1

Genç Tasarımcının Ev Tipi 3D Yazıcı ile Ürettiği Ayakkabı ile Tanışın

Farklı giyim markalarının birbirine tıpa tıp benzer ayakkabılar ürettiği bir dünyada, geleneksel üretim teknikleri ne yazık ki belirli bir çizginin dışına çıkamıyor. Bu tekdüzelik çoğu zaman yetersiz bütçe, zaman ve tasarım üçlüsünden kaynaklanıyor. Fakat bir 3D yazıcı, internetin iletişimde zaman ve mekân kavramını ortadan kaldırdığı gibi üretimde bütçe ve zaman kavramını tamamen farklılaştırıyor.

Geçtiğimiz günlerde Chris van den Elzen isimli bir tasarımcı, 6 aylık sıkı bir çalışmanın sonunda Ultimaker 2 yazıcısını kullanarak alışılagelmişin dışında bir ayakkabı üretti. EXCIDIUM adını verdiği bu ayakkabı, topuk kısmında terk edilmiş evlerin şekilleriyle süslenmiş.

 

 

Bunun yanında ayakkabıyı benzersiz kılan bir diğer özellik ise colorFabb’in %30 karışımlı ahşap filamenti woodFill ile üretilmiş olması. 

 

 

Üretim sürecindeyse, ilk olarak ayakkabının topuk kısmı tasarlanmış. Ardından ayakkabının kalıbını çıkarmak için bir 3D tarayıcı kullanılmış ve bu şekilde ayakkabı üretime hazır hale gelmiş. Ayrıca Chris van den Elzen, Ultimaker 2’nin çoklu materyal desteğiyle kendilerine büyük fayda sağladığını ve böylece ayakkabılarına gerçek bir ahşap dokusu kattıklarını da ekliyor. Fiyat/Performans canavarı Ultimaker 2 3D yazıcı ve woodFill ahşap filamente edukkan.3dortgen.com’dan ulaşabilirsiniz.

Şunu söyleyebiliriz ki, geleceğin teknolojisi 3D yazıcılar giyinme alışkanlığımızı oldukça etkileyecek.