1

Fotoğraflardan 3D Model Yaratmak

Yaklaşık 100 yıldır anıları, aile ve sevdiklerimizle yaşadığımız güzel olayları, güzel manzaraları veya mekanik tasarımları kaydetmek için fotoğraflara başvuruyoruz. Son 10 yılda, fotoğrafların yalnızca anları ve anıları kaydetmenin ötesinde bir potansiyel taşıdığı fark edildi. 3D model yaratmada fotoğraflardan yararlanmak veya bir diğer deyişle, hayalinizdeki arabanın fotoğrafı ile o arabayı gerçek boyutlarında oluşturmak istemez misiniz?

Mevcut fotoğraflar üzerinden gerçek ölçülü üç boyutlu modeller yaratmak için çok çeşitli seçenekler var. Bu rehberde, bütçenize, vaktinize ve deneyim seviyenize uygun en iyi seçenekleri bulabilirsiniz.

Fotoğraftan 3D Modele: Özelleşmiş Uygulamalar

Smoothie-3D

Tamamen ücretsiz ve çevrim içi bir görsel dönüştürme aracı olan Smoothie-3D çok yaygın olarak kullanılıyor. Bir görsel yükledikten sonra sunulan araçlar ile çevre hattı çizilebiliyor. Program daha sonra, OBJ veya STL gibi dilimleyicilerle uyumlu bir dosya türü olarak dışa aktarılabilen, ana hatlarıyla çizilen görüntüye dayalı bir 3B görüntü oluşturuyor. Asimetrik görüntülerle ilgili ayrıntılar izlemede gözden kaçabileceğinden simetrik görüntüler öneriliyor.

Smoothie-3D, 3D görüntüyü oluşturmak için anahattı izlemenin yanı sıra, görüntüyü koni ve silindir gibi hazır şekillere dönüştürmenize de olanak tanır. Görüntünün farklı açılardan nasıl göründüğünü görmek için kamera yönünü değiştirmek dahi mümkün.

Zorluk: Orta
Özelleştirilebilirlik: Orta
Çıktı formatı: OBJ, STL, VRML 2, USDZ
Maliyet: En az 2,50$ bağışta bulunmalı (eskiden ücretsizdi)
Desteklenen platformlar: Herhangi biri (çevrim içi)

https://www.youtube.com/embed/la_msFtoASc

Selva3D

Smoothie-3D’nin aksine görsele anahat çizme görevini kullanıcıya bırakmayan Selva3D, düzenlenebilir birkaç ayar ile 3D modeli otomatik olarak tarar.

İki ana ayarı vardır: Logolar ve Fotoğraflar

Daha yüksek kontrastlı ve daha az renkli tasarımlar için Logolar ve gerçek hayattaki resimler için Fotoğraflar olarak gruplandırılıyor. Uygulama içinde, eşiği (resmin bazı kısımlarını dönüştürme dahil veya hariç tutarak) ve modelin yüksekliğini değiştirebilirsiniz. Standart bir STL dosyasını ücretsiz olarak veya daha yüksek kaliteli bir sürümü düşük bir ücret karşılığında indirebilirsiniz. (özellikler için önceden satın almanız gerekir).

All3DP ekibinin yaptığı denemede, internet tarayıcısısının ilgili siteye girişin güvenli olmadığına dair uyarı aldığını belirtmekte fayda var. İçerisinde hassas bilgiler bulunmayan bir e-posta adresi ile başka bir yerde kullanılmayan biricik bir şifre oluşturmanız önem taşıyor.

Zorluk: Düşük
Özelleştirilebilirlik: Düşük
Çıktı formatı: STL
Maliyet: Ücretsiz (daha yüksek kalite için düşük bir ek ücret gerektirir)
Desteklenen platformlar: Herhangi biri (çevrim içi)

3D Model Yaratmak için 3D Modelleme Uygulamaları

Blender

Ücretsiz ve açık kaynaklı 3 boyutlu modelleme programı olan Blender giderek profesyonel animatörler, mühendisler ve tasarımcılar tarafından daha çok tercih ediliyor. Çünkü genel kullanıma uygun, özelleştirilebilir ve karmaşık özelliklerinin yanı sıra yüzlerce ayar ve seçenek sunuyor. Blender uygulaması ile 3D nesne tasarımı, 3D model, oyun ve video yapılabiliyor. Ücretsiz olarak sunulan bu özelliklerden daha iyi faydalanmak için İngilizce olarak hazırlanan bu kaynağı inceleyebilirsiniz.

Uygulamaya ısınıp daha profesyonel işler yapmak istediğinizde, Face Builder eklentisini kurarak program içine fotoğraf aktarabilirsiniz. 3 boyutlu bir yüz yaratmak için, fotoğrafta başın etrafına kesikli çizgilerle bir hat çizip, sabitlemek istediğiniz alanları (burun, yanak, dudak vb) işaretleyin. Baş ve yüz şekline göre çizilen hattı oturttuktan sonra gerçekçiliği yakalamak için fotoğraftan doku alıp 3D modele eklenebilir.

Blender Face Builder

Blender uygulaması tamamen ücretsiz olarak kullanabilirsiniz ancak Face Builder eklentisini 15 günlük ücretsiz denemenin ardından bireysel lisans için 150$ ve ticari lisans için 300$ ödeyerek satın almanız gerekli.

Zorluk: Yüksek
Özelleştirilebilirlik: Yüksek
Çıktı formatı: STL
Maliyet: Ücretsiz
Desteklenen platformlar: Herhangi biri (çevrim içi)

https://www.youtube.com/embed/68dWYjdhCfg

CAD Yazılımları

CAD (Bilgisayar Destekli Tasarım) yazılımları endüstriyel tasarım, araç, konut ve ticari ürün tasarımında en yaygın kullanılan araç takımı olarak öne çıkıyor. Ortak olarak hepsinde bulunan bir özellik olan Extrude (Yükseltme) ile 2 boyutlu çizimler yükseklik eklenmesi ile 3 boyutlu hale getiriliyor. Bu özellik kullanıcının beceri ve tecrübe seviyesine bağlı olarak, biraz ince ayar ile 3D model oluşturmada kullanılabilir.

Zorluk: Yüksek
Özelleştirilebilirlik: Çok yüksek
Çıktı formatı: STL, OBJ, herhangi bir büyük dışa aktarma biçimi
Maliyet: Yazılıma bağlı olarak değişir
Desteklenen platformlar: Windows, macOS, Linux

https://www.youtube.com/embed/vCC9ChTm82I

Yapay Zeka ile 3D Model Oluşturma

3D baskı araba, ev, sanat eseri derken uzaya dahi giden yapay zekânın 3D fotoğraflar yaratmada kullanılmasına şaşmamak gerek. 2017’de Aaron Jackson bilgisayar bilimi üzerine doktora eğitiminin bir parçası olarak AI destekli fotoğraf geliştirme programını yayınlamıştı. Program, insan yüzü fotoğraflarına derin öğrenme tekniklerini uygulayarak onları neredeyse hiç insan müdahalesi olmadan anında 3D görüntülere dönüştürüyor. 3D baskı ile kaynak kişinin tanınabilir bir modeline dönüştürülebilecek kadar ayrıntılı bir sonuç elde ediliyor.

AI bir fotoğraftan başarılı bir şekilde 3 boyutlu yüz oluşturmayı başardı. Kaynak: Kingston Üniversitesi

Üstelik artık araştırmacılar, gerçekte var olmayan ancak yapay zekânın “hayal gücünün” bir ürünü olan insan yüzleri ve modeller yaratan, AI tarafından oluşturulan fotoğrafları araştırıyor.

Zorluk: Çok düşük
Özelleştirilebilirlik: Çok düşük
Çıktı formatı: OBJ
Maliyet: Ücretsiz
Desteklenen platformlar: Herhangi biri (çevrim içi)

https://www.youtube.com/embed/uYOL6qg1NuU

Litofan ile 3D Model Yaratma

Solda: Gün ışığında litofan görüntüsü.
Sağda: Arkada ışık kaynağı olduğunda litofan görüntüsü.
Görsel: MiniFabrikam

Litofan (lithophane) nedir sorusunu, 3D fotoğraflardır olarak cevaplayabiliriz. Film negatifleri ile aynı çalışma mantığına sahiptir, fotoğraftaki belirli alanlara daha fazla malzeme biriktirildiğinde ışık geçerken orası daha koyu hale gelir.

PhotoToMesh

Rehberde yer alan, indirilebilir tek litofan programı olan PhotoToMesh aynı zamanda listemizde satın almada ödeme isteyen tek program oluyor. Kullanıcı başına 35$ ve 50$ satın alma ücreti olarak iki versiyonu bulunuyor.

Zorluk: Düşük
Özelleştirilebilirlik: Yüksek
Çıktı formatı: STL
Maliyet: 35$ / 50$
Desteklenen platform: Windows

Lithophane Maker

Lithophane Maker hobi ve hediye amaçlı kullanıma uygun bir seçenektir. Abajur, duvar askılığı ve hatta tavan vantilatörü kapakları olarak kullanılabilecek yüksek kaliteli 3D fotoğraflar sunar. Aileniz ve sevdikleriniz için yaratıcı hediyeler yaratmada kullanışlı olabilir.

Zorluk: Düşük
Özelleştirilebilirlik: Yüksek
Çıktı formatı: STL
Maliyet: Ücretsiz
Desteklenen platformlar: Herhangi biri (çevrim içi)

Image to Lithophane

Image to Lithophane, bu listede yer alan kullanımı en kolay programlardan biridir. Sadece fotoğrafınızı yükleyin, istediğiniz şekli seçin (kubbe, yarım kubbe ve kalp dahil) ve yeni litofan objenizi ücretsiz olarak indirin. (Ekranın üst kısmında gizlenmiş özelleştirme seçenekleri bulunur.)

Zorluk: Düşük
Özelleştirilebilirlik: Orta
Çıktı formatı: STL
Maliyet: Ücretsiz
Desteklenen platformlar: Herhangi biri (çevrim içi)

itsLitho

Bu listedeki en sağlam litofan programı olabilecek itsLitho, eğitmenler, litofan üreticleri ve hatta PLA ve 3D yazıcılar satan bir mağaza ile çok kapsayıcı bir ekosistemdir. Ek olarak yakın zamanda, emek verdiğiniz çalışmalarınızı kaybetmemeniz adına litofanlarınızı takip etmek için bir üyelik ve hesao sistemi başlatıldı.

Zorluk: Orta
Özelleştirilebilirlik: Yüksek
Çıktı formatı: STL
Maliyet: Ücretsiz
Desteklenen platformlar: Herhangi biri (çevrim içi)

Fotogrametri ile 3D Model Üretme

Rehberin geri kalanında tek bir fotoğraftan yapılan modellere yoğunlaşılmış olsa da fotogrametri tekniği çok sayıda fotoğraf ile çok daha kaliteli sonuçlar verebiliyor. Doğru bir 3D model oluşturmak için farklı açılardan çekilmiş fotoğrafları birleştiren teknik, fotoğraf dönüştürme ve 3D tarama arasındaki boşluğu yavaş yavaş kapatmaya başladı.

Profesyonel kullanım için DSLR kamera önerilse de, en yeni iPhone’larda ve Android’lerde bulunan kamera kalitesinden yararlanan bir çok akıllı telefon uygulaması bulunuyor. Bununla birlikte, pahalı olsalar da, sonuçlar için masaüstü işlem gücünden yararlanan birkaç program vardır.

https://www.youtube.com/embed/FxTkYqTibLU

Context Capture ile 3D Model Yaratma

Bir yazılım şirketi olan Bentley Systems’e ait olan yazılım şirketi, daha çok dronlar tarafından köprülerin uçuş taramalarını yapmak için kullanılan, sektöre yönelik bir seçenektir. Bu modellemeler, mühendislerin mevcut altyapıyı nasıl sürdüreceklerini ve güçlendireceklerini daha iyi anlamalarına olanak tanır.

Zorluk: Yüksek
Özelleştirilebilirlik: Yüksek
Çıktı formatı: OBJ
Maliyet: Web sitesi üzerinden fiyat teklifi isteyin
Desteklenen platform: Windows

Metashape

Agisoft’un Context Capture’a benzeyen ve daha düşük maliyetli bir seçeneği olan Metashape, ücretli çokça özelliğe sahip. Standart sürüm, birden fazla kameradan gelen verileri aynı anda işleyebiliyor, bunları 3D modellere dönüştürebiliyor veya panoramik çekimleri bir araya getirebiliyor. Profesyonel sürüm ise uydu görüntülerinden bile arazi özelliklerini ve mesafeleri doğru bir şekilde ölçmek gibi daha gelişmiş seçeneklere sahip.

Fotogrametri ile önemli yapı ve binalar ölçeklendirilebilir. Kaynak: Civilax

Zorluk: Orta
Özelleştirilebilirlik: Yüksek
Çıktı formatı: OBJ
Maliyet: 180$ (standart) veya 3.500$ (profesyonel); 30 günlük ücretsiz deneme
Desteklenen platform: Windows

Recap Pro

AutoCAD‘in üreticisi AutoDesk’e ait Recap Pro bulut tabanlı bir abonelik hizmetidir. Bu listedeki diğer seçeneklere benzer olarak bir 3D model oluşturmak için çekilen bir dizi fotoğrafı derler. Ancak özellikle dronlarla kullanım için öne çıkar.

Zorluk: Yüksek
Özelleştirilebilirlik: Yüksek
Çıktı formatı: OBJ
Maliyet: Aylık 40$ veya Yıllık 325$ ; Ücretsiz deneme mevcut
Desteklenen platform: Windows

Kaynak: All3DP