1

Formula 1 Ekibi, 3B Yazıcı İle Parça Üretiyor

3B yazıcıdan çıkan nesnelerin sağlamlığı konusunda hala soru işaretleri varken, her geçen gün güven tazeleyen gelişmeler görüyoruz.

Formula 1 yarışlarını hepimiz biliriz, 350 kilometre/saatlik hızların normal karşılanabileceği bir spor.

Oxfordshire’da faaliyet gösteren Formula 1 takımı Williams F1, hafif ve stabil oluşu ile avantaj sağlayan ancak maliyeti dolayısıyla da yeni arayışlara iten karfonfiber kompozit ile oluşturulan Formula 1 araçlarında yeni yöntemler için çalışıyor.

Bu noktada Williams F1 takımının imdadına, 3B yazıcı teknoloji yetişiyor. An itibariyle bazı tasarımlar ve baskılar sonucunda, ön spoyler(Spoyler: Aracın yer tutuşunu artıran kanatlar) özelinde tatmin edici sonuçlara ulaşıldı.

 

“İmalat süreçlerini sürekli olarak azaltabildik, çünkü üretim sürecini tamamen basit ve verimli bir şekilde tasarladık”

Daha hızlı ve daha ucuz üretim konusunda piyasada dikkat çeken eklemeli üretim metoduna(Additive Manifacturing) yönelen takım, bu alanda da SLS (Selective Laser Printing- Seçici Lazer Sinterleme) yöntemiyle istediği parçaları 3B olarak basabilmiş. 

Şu an, bu parçalar pistte test edilirken yeni parçalar için de çalışmaların olacağı aşikar. Bakalım yakın gelecekte ne gibi gelişmelerle karşılaşacağız.

 

Kaynak: 3ders.org | İlgili içeriğe git

Yazar: Hasan Hüseyin Kesen