3 boyutlu yazıcı dünyası ile ilgili bilgiler, gelişmeler, güncellemeler ve etkinlikler

3B yazıcıdan hızlı, kek pişirmekten basit ve gücünü elektrikli süpürgeden alan bir 3B yazıcıyla, hayal gücünüzün elverdiği ölçüde harikalar yaratabileceğinizi biliyor muydunuz? Mayku Industries tarafından Kickstarter’da kitle fonlamasına açılan FormBox isimli 3B yazıcı, bildiğiniz 3B yazıcılardan çok farklı bir çalışma biçimine sahip. Bu sayede hız ve kullanım kolaylığı sağlayan 3B yazıcı, hedeflediği kitle fonlamasının neredeyse 6 katına ulaşarak insanların ne kadar ilgili olduğunu kanıtladı…

 

Fabrikalardaki devasa Vakum Kalıplama makinelerini çalışma masamızın üstüne getirme fikri kimin aklına gelebilirdi? Mayku Industries tarafından geliştirilen FormBox, işte tam da bu fikre hizmet ediyor. Aslında büyük ölçekli fabrikalarda bulunan bir makine olan Vakum Kalıplama makinesi, bir nesneyi saniyeler içerisinde kalıp yöntemiyle üretebiliyor. Vakum Kalıplama makinesi ile aynı çalışma mantığına sahip olan FormBox, aslında onun küçültülmüş bir versiyonu da denebilir.

FormBox 3B yazıcısı ile üretebilecekleriniz aslında biraz da hayal gücünüze kalmış. Aşağıdaki tanıtım videosundan da anlaşılabileceği gibi, evinizdeki herhangi bir nesneyi platforma koyup kalıbını alabiliyorsunuz. Bir muz bile yapabilecekleriniz arasında. Hatta ekstra bir seçenek olarak 3B yazıcınızla ürettiğiniz bir baskıyı, FormBox’a koyduktan sonra kalıbını rahatlıkla alabilirsiniz.

 

 

Bu, seri üretim açısından oldukça kolaylık sağlıyor. Kısacası FormBox, 3B yazıcınızla kombine edildiğinde, “Artık herkesin kişisel fabrikası olacak” deyimi birden gerçeğe dönüşüveriyor. Örnek bir senaryo olarak, 40 kişilik bir gruba özel bir baskı hediye etmek istiyorsunuz. Ancak 40 kişiye aynı baskıyı yetiştirmek 3B baskı teknolojisiyle günler, hatta haftalar alabilir.

Burada FormBox imdadınıza yetişiyor. Siz 3B yazıcınızda final tasarımını üretiyorsunuz, ardından bu baskıyı FormBox’a yerleştirerek saniyeler içerisinde kalıbını çıkarıyorsunuz. Sonuç olarak, elinizdeki kalıp aracılığıyla aynı baskıyı dakikalar içerisinde 40 adet baskıya dönüştürüyorsunuz. Gerçekten parlak bir fikir.

Kendisinden ne kadar 3B yazıcıları egale edecek cihaz olarak bahsedilse de, düşünüldüğünde 3B yazıcılarla tam bir kardeş uyumu içerisinde olduğu söylenebilir. Bakın FormBox ile neler üretebilirsiniz:

 

 

Bir araba dış iskeleti

 

 

Bant tutacağı

 

 

 

Bir sabunluk

 

 

 

Size özel çikolata kalıpları…

 

 

FormBox’ın öneminden tekrar bahsetmek gerekirse: Kısaca hepimiz, büyük ölçekli şirketlerin ürünlerini üretmek için 3B yazıcılardan faydalandığını biliyoruz. Ancak, 3B yazıcılar bizlere sadece prototip üretme konusunda yardımcı oluyor. Büyük ölçekli talepleri karşılamada 3B yazıcılar biraz yetersiz kalıyor. Bu nedenle şirketler de 3B yazıcılarla büyük ölçekli taleplere yanıt veremeyeceklerini bildiklerinden, 3B yazıcıda ürettikleri prototipleri daha sonra Vakum Kalıplama gibi yöntemlerle seri olarak üretiyorlar.

Artık bizler de kendi vakum kalıplama makinelerimize sahip olabiliriz, ve bu tam anlamıyla kişisel fabrika dönemine geçiş konusunda yeni bir çağ!

Başta da bahsettiğimiz gibi, Kickstarter üzerinde hedeflediği 50.000$’ın neredeyse 6 katına çıkarak 281.000$ değerinde fonlamaya ulaşan FormBox, buradan detaylı olarak incelenebilir ve sipariş edilebilir.  

 

Yazar: Çağan Kuyucu