Home Haber Eva, Henüz 10 Yaşında Paris Innovation Fellowship’e Kabul Edildi

Eva, Henüz 10 Yaşında Paris Innovation Fellowship’e Kabul Edildi

Eva, Henüz 10 Yaşında Paris Innovation Fellowship’e Kabul Edildi
image_pdfimage_print

Paris Innovation Fellowship, genellikle PhD derecesine sahip tasarımcıların katılımına sahne oluyordu. Ancak 10 yaşındaki Eva, şehre renk katacak projesiyle yüzlerce isim arasından sıyrılıp bu programa kabul edilerek yaşıtlarına çok güzel bir örnek oldu.

Paris Innovation Fellowship, şehrin havasını değiştirecek, her gün yürüdüğümüz kaldırımları renklendirecek ve kısacası 3B baskı ve diğer teknolojileri kullanarak şehirde farkındalık yaratacak sosyal sorumluluk projelerine mentorluk desteği veren bir program.

Eva, yaptığı 3B robot tasarımıyla bu yarışmaya katılmaya hak kazanan en genç üye oldu. 3B yazıcıda üretilen bu robot, temel olarak kaldırımlara ve yollara 2 boyutlu resimler çizebilme yeteneğine sahip. Paris’te yaşayan Eva, maker kültürüyle donanmış küçük bir kız, ancak büyük bir girişimci…

 

 

Kat Borlongan Eva’nın programa katılmak için yazdığı başvuru notundan bir kesit paylaştı: 

“Paris sokakları çok üzgün. Onları mutlu edecek bir robot yapmak istiyorum. Thymio tipi robotları programlamayı öğrenmeye başladım bile. Programa katılıp mentorların desteklerinden faydalanmak istiyorum.”

Borlongan Mashable’a “Bu cihazları Paris’in sokaklarına yerleştirdiğimizde neler olacağını hep birlikte göreceğiz” dedi.

Aynı zamanda Paris hükümetinden gerekli izinleri almak için Eva’ya desteklerini eksik etmeyeceği garantisini verdi.

Proje o kadar çok beğenildi ki Stanford elektrik mühendisliği profesörü, Hardware Club kurucusu ve Fransa Maker Haftası başkanından projeye tam destek geldi.

İyi işler başarmanın yaşının olmadığını bizlere gösterdiği için Eva’ya; ve keşfedilmeyi bekleyen yeteneklerin su yüzüne çıkmasını sağlayan Paris Innovation Fellowship programı üyesi Kat Borlongan’a özel teşekkürlerimizi sunuyoruz.

 

 

Yazar: Çağan Kuyucu

Kaynak: Mashable

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.