1

Fransa’dan Güneş Paneliyle Donatılmış Yol

Yenilenebilir enerji, şüphesiz önümüzdeki dönemlerin en fazla yatırım yapılan alanlarından birisi olacak. Fosil yakıtlara alternatif olarak yenilenebilir enerji kaynaklarının bulunması, ve bunları insanların kullanımına uygun bir şekilde harmanlamak büyük önem taşıyor. Bu trendi takip eden bir gelişme de Fransa’dan geldi.

Fransa Çevre ve Şehircilik Bakanı Ségolène Royal tarafından başlatılan proje, Fransa’nın Normandy kasabasındaki 1 kilometre uzunluğundaki bir yolun güneş panelleri ile donatılmasını amaçlıyor. Bu sayede yol üzerine dizilmiş güneş panelleri, yol etrafında bulunan sokak lambalarını aydınlatarak sürdürülebilir bir enerji kaynağı olma görevini üstlenecek.

 

Fotoğraf: Frederic Stevens

 

Bir kilometrelik yolu güneş panelleri ile kaplamanın maliyetinin 5 milyon euro’ya mal olduğunu söylemeden geçmeyelim. Tüm yolu kaplamak için ise 2,800 metre kare güneş paneli kullanılmış. Ayrıca güneş panelleri, üzerinden geçen 2 ton ve üzeri ağırlıktaki araçların basıncından kurtulabilmesi için özel bir tabaka ile kaplanmış.

 

 

Yazar: Çağan Kuyucu

Görsel Kaynak: cnet.com

Kaynak: cnet.com | ilgili içeriğe git