1

Drone Sürüsü Sahildeki Plastik Atıkları Temizleyecek

İngiltere’deki araştırmacılar, okyanus kirliliğine neden olan plastikleri temizlemek için farklı bir yaklaşım geliştirmeyi planlıyor. Biliyorsunuz ki plastik atıklar, denizleri kirletmenin ötesinde, canlı yaşamına da zarar veriyor. Dolayısıyla yaşam döngüsü bir yerde etkilendiğinde adeta zincirleme bir etki meydana geliyor.

Bunun bilincinde olan bir ekip, bir drone sürüsü yardımıyla tam 5000 kilometrelik mesafeyi tarayarak 30.000 adet fotoğraf çekmeyi planlıyor. Bu çekilen fotoğraflar ile bir veri tabanı oluşturulması amaçlanıyor.

 

 

Böylece çevreyi kirleten plastiklerin lokasyonu teker teker kayıt altına alınmış oluyor. Bunun yanında, elde edilen bu fotoğraflar, algoritma ve makine öğrenmesi geliştirmek için de kullanılacak. Ekip, çevreyi temizlemek isteyen gönüllüleri de düşünmüş; bunun için dronelar tarafından çekilen fotoğrafların tümünü Zooniverse isimli web sitesinden kullanıcıların erişimine açacak.

Çevreyi temiz tutmak için teknolojiden nasıl yararlanırız? sorusunun cevabını veren ekip, aynı zamanda insanları da bunun bir parçası haline getirerek çevre bilincinin gelişimi ve doğal hayatı koruma üzerine iyi bir iş çıkarıyor.

 

Yazar: Çağan Kuyucu

Kaynak: www.donanimhaber.com | ilgili içeriğe git