1

NASA Öğrencileri 3B Baskı Yarışmasına Davet Etti

NASA  “Tıbbi Mars Yarışması” adlı yarışmayla öğrencileri Mars’a yapılacak yolculuk öncesi bir 3B baskı serüvenine dahil ederek onların da Mars yolculuğunun bir parçası olmalarını sağlıyor. NASA, bundan önce öğrencileri hedefleyen 4 farklı yarışma daha düzenlemişti.

Tıbbi Mars yarışması K-12 öğrencilerini hedef alıyor. Yarışmaya ABD dahilinde ortaokul ve lise öğrencileri başvurabiliyor. Yarışmaya katılan öğrencilerin 3 yıllık Mars yolculuğunda astronotlara faydası dokunabilecek tıbbi işlevi olan bir ürün tasarlamaları gerekiyor. Tasarladıkları modelin özellikle 3B yazıcıda üretilebilecek bir model olması birincil hedef.

 

 

Üretilecek tıbbi tasarımlar birçok alanı kapsayabilir. Örneğin: cerrahi, ilk yardım veya ağız ve diş ürünleri… NASA, psikoloji ve sağlıklı beslenme alanlarının önemli olduğunu, ancak yarışmaya dahil edilmediğini söylüyor. Bunun nedeni, öğrencilerin 3B yazıcı kullanmaya teşvik edilmeleri olsa gerek.

Mars’a yolculuğun yaklaşık 30 gün süreceğini belirten NASA, öğrencileri şu sorularla baş başa bırakıyor: “Bu yolculukta astronotların hangi sağlık malzemelerine ihtiyaç duyacağını düşünüyorsunuz?”  ve “Bu ürünleri neden 3B yazıcıda üretiyorsunuz”.

Yarışmanın galipleri Houston ve Texas’taki Johnson Uzay Merkezi’ne ziyaret hakkı kazanarak, Kızıl gezegenin keşfi ve uzayda tıp üzerine ders alacaklar. Ayrıca yine kazananlara 3B yazıcı hediye edilecek.

NASA, bu tür projelerle çocukları ve gençleri uzaya yolculuğun bir parçası haline getiriyor. Daha geniş bir açıyla bakarsak, çocukların tasarım yönünün gelişmesine katkıda bulunarak, 3B yazıcı teknolojisiyle iç içe olmalarını sağlıyor.

 

 

 

Yazar: Çağan Kuyucu

Kaynak: www.futureengineers.org | ilgili içeriğe git