1

Divergent 3D Blade ile Rekabeti Artırıyor

3B basılmış araç teknolojileri henüz ilk çağlarını yaşıyor. Ancak Divergent Microfactories, yaptığı atılımla bir sonraki aşamaya geçmiş görünüyor. Üretim sürecinde 3B yazıcı kullanılan Blade isimli araç, 700 beygirlik gücüyle seri üretim araçlara meydan okumayı başarıyor.

 

 

Şirketin CEO’su Kevin Czinger: Otomobillerin üretim sürecinde çevreye ciddi zararlar verildiğini, Blade isimli konsept araç ile bu soruna bir çözüm getirmeyi amaçladıklarını belirtiyor. Çok büyük oranda geri dönüştürülebilir parçalardan imal edilen araç, 3B yazıcılar sayesinde oldukça hafif. Böylece, 635 kg’lık yapısıyla Bugatti Veyron’dan 2 kat daha verimli olmayı başarıyor. Diğer otomobillere kıyasla 1/3 oranında daha çevreci ve fabrika kurulum maliyeti göz önüne alındığında ise 1/50 oranında daha kazançlı olduğu belirtiliyor.

Şasisi parçalı olarak basılabilen araç, kısa süre içerisinde kurulabiliyor. Basit kurulumu kalifiye elemana olan gereksinimi azaltarak şirketler için gelir kazancı sağlıyor.  700 beygirlik güce sahip olan araç, 2.2 saniyede 100km/h’ye ulaşabiliyor. Aracın bir kısmının parça parça 3B yazıcıda üretilip 30 dakika kadar kısa bir süre içerisinde birleştirilebileceği de gerçekten büyük bir avantaj.

Aşağıdaki videoda aracın üretim süreci gösteriliyor:

 

 

Yazar: Çağan Kuyucu

Kaynak: donanimhaber.com | ilgili içeriğe git