1

Carbon 3D ve Adidas Güçlerini Birleştirdi: Futurecraft 4D

3Dörtgen Blog’u takip ediyorsanız muhtemelen Carbon 3D’den haberdarsınız. Kendileri birkaç yıl önce 25 ila 100 kata kadar daha hızlı 3D printing vaadiyle sektörü sarsmışlardı. Bunun üzerine aldıkları destekle hızlı bir büyüme yaşayan şirket, artık geliştirdiği teknolojinin meyvelerini vermeye başlıyor.

 

 

Carbon 3D, Adidas ile yaptığı işbirliği sonucunda Futurecraft 4D adlı bir ayakkabı üretti. Ayakkabının (midsole) denen kısmı, Carbon’un özel olarak geliştirmiş olduğu “Digital Light Synthesis” (SLA benzeri) tekniğiyle üretildi. Yani ayakkabının midsole kısmı tam anlamıyla bir sıvı reçineden üretildi.

Sonbaharda 5000 adet Futurecraft 4D satışa sunulacak. Ancak bu rakam 2018 yılında 100bin adede çıkacak. Carbon 3D’nin çok hızlı baskı yapabildiğinden bahsetmiştik. Bu nedenle, 100bin adetlik bir ayakkabı talebine karşılık vermek şirket için bir problem teşkil etmeyecektir.

 

 

Ayakkabının fiyatı hakkında herhangi bir açıklama yapılmazken, geçen yıl çıkan Futurecraft serisine ait “Runner 3D”  adlı ayakkabıdan yola çıkarak, yine yüksek bir fiyat etiketine sahip olacağı tahmininde bulunabiliriz.

Bu işbirliğinden en yüksek çıkarı sağlayan tarafın Carbon 3D olacağını söylemek pek de zor olmayacaktır. Nitekim şirket, ilerleyen dönemlerde 3D printing alanında daha büyük hamleler yapacak gibi gözüküyor.

 

Yazar: Çağan Kuyucu

Kaynak: donanimhaber.com